Położna w każdym okresie twojego życia

Z okazji Dnia Położnej postanowiłam napisać o wyjątkowym zawodzie, jaki mam zaszczyt wykonywać. Większość kobiet w Polsce nie wie kim jest położna i czym się zajmuje, dlatego tak rzadko korzystają z naszego wsparcia i opieki. Położna wciąż bywa mylona z pielęgniarką lub kojarzona jedynie z salą porodową i opieką nad noworodkiem. W rzeczywistości oferuje kompleksową opiekę kobiecie w każdym okresie jej życia. Warto o tym wiedzieć i korzystać.

KIM JEST POŁOŻNA

Położna opiekuje się kobietą w każdym wieku i stanie zdrowia od urodzenia aż do śmierci: zajmuje się noworodkami obojga płci, małymi dziewczynkami, nastolatkami, kobietami w okresie planowania rodziny, ciąży, porodu, połogu, a także w okresie klimakterium i starości. Nie opiekuje się medycznie mężczyznami (poza okresem noworodkowym), ale wspiera całą rodzinę kobiety. Polki mają prawo do bezpłatnej opieki położnej nie tylko w okresie okołoporodowym.

Wiedza i umiejętności położnej znacznie wykraczają poza zakres położnictwa, ginekologii i neonatologii. Potrzebna jest również szeroka, ogólna wiedza medyczna, a także elementy psychologii czy socjologii. Dobra położna powinna mieć silną osobowość i dobrą intuicję, potrafić pewnie i szybko podejmować decyzje, być odporna na stres, umieć pracować pod presją czasu, a czasem także w trudnych warunkach. Potrzebna jest również sprawność manualna, łatwość komunikacji z drugim człowiekiem, czasem w niełatwych sytuacjach i gotowość do ciągłego dokształcania i doskonalenia zawodowego.

Aktualnie, aby zostać położną trzeba skończyć studia medyczne na poziomie przynajmniej licencjackim (3letnie kształcenie). Naukę można kontynuować na poziomie magisterskim (kolejne 2 lata). Położna z wykształceniem magisterskim posiada tytuł zawodowy, równorzędny tytułowi lekarza. Samodzielnie podejmuje decyzje i działania medyczne, a pracując w zespole jest równorzędną partnerką lekarzy i innych specjalistów, nie wykonuje niczyich poleceń (czasem wykonuje zlecenia lekarskie, co często jest mylnie interpretowane). Mimo to czasem jeszcze słyszy się przestarzałe określenie „personel średni”, które w związku z powyższym jest niewłaściwe.

Położna nie jest pielęgniarką, to dwa zupełnie odrębne zawody, zajmujące się czymś innym. Wiedza i umiejętności położnych i pielęgniarek pokrywają się na niewielu płaszczyznach i wtedy znacznie różnią się zakresem. Pielęgniarek nikt raczej nie nazywa mylnie położnymi, a pomyłki w drugą stronę zdarzają się często. Być może przyczyną jest to, że zawód pielęgniarki jest bardziej popularny i rozpoznawany, podczas, gdy wciąż wiele osób nie wiem kim jest położna i czym się zajmuje.

POŁOŻNA DLA DZIEWCZYNEK

Położna opiekuje się dziećmi do 6 tygodnia życia niezależnie od płci i stanu zdrowia zarówno w szpitalu, ambulatorium jak i w domu (w ramach tzw. wizyt patronażowych). Bada noworodki, ocenia ich rozwój, edukuje rodziców jak opiekować się dzieckiem. W razie potrzeby wykonuje niezbędne zabiegi (np. pobranie krwi, podanie leków czy bardziej zaawansowane czynności medyczne). Opiekuje się dziećmi zdrowymi, wcześniakami, maluchami chorymi, wymagającymi intensywnej opieki.

Położna może edukować dziewczynki w każdym wieku. Maluchy w wieku przedszkolnym uczą się anatomii własnego ciała, higieny, dowiadują się czym jest ciąża i rodzina. Dziewczynki przed okresem dojrzewania są przygotowywane na zmiany, które będą zachodziły w ich organizmach – pierwszej miesiączki, innych zmian fizycznych i psychicznych.

Położne mogą także edukować nastolatki, które mają wiele pytań, dotyczących pierwszych związków, miłości, seksu, antykoncepcji. Każda dziewczyna powinna także nauczyć się samobadania piersi, może także zgłosić się na badanie do położnej i w czasie wizyty poprosić o instruktaż. To bardzo ważne, aby jak najwcześniej kształtować postawy prozdrowotne u dziewcząt.

POŁOŻNA W OPIECE OKOŁOPORODOWEJ

Każda kobieta, planująca ciążę może porozmawiać z położną na temat przygotowania do roli mamy. Położna pomoże zoptymalizować dietę, aktywność fizyczną i zawodową, zaleci potrzebne badania.

Położna może samodzielnie prowadzić ciążę fizjologiczną wraz ze wszystkimi badaniami, które są konieczne (USG, KTG, badania krwi, moczu, badanie położnicze). Poza opieką medyczną oferuje także wsparcie psychiczne i indywidualną edukację przedporodową. Jeśli ciążę prowadzi lekarz, ma on obowiązek skierować pacjentkę po 21 tygodniu ciąży do położnej celem edukacji, ponieważ jego opieka nie jest aż tak kompleksowa.

Położna prowadzi poród fizjologiczny zarówno w szpitalu, domu narodzin jak i w domu. Po porodzie opiekuje się matką i dzieckiem. Jeśli poród przebiega nieprawidłowo, przekazuje pacjentkę pod opiekę lekarską lub współpracuje z lekarzem. W okresie połogu położna zapewnia ciągłą opiekę, dalszą edukację z zakresu opieki nad dzieckiem czy antykoncepcji po porodzie oraz udziela porad laktacyjnych.

POŁOŻNA DLA KOBIETY STARSZEJ I CHOREJ GINEKOLOGICZNIE

Możesz regularnie odwiedzać swoją położną, która zbada piersi, nauczy samobadania i pobierze materiał do badania cytologicznego. Położne współpracują z poradniami ginekologicznymi, także ginekologii dziecięcej, pracują na szpitalnych oddziałach ginekologii, ginekologiczno –onkologicznych czy ginekologii operacyjnej.

Niektóre z położnych, specjalizujących się w ginekologii opiekują się także kobietami w okresie przekwitania, udzielając porad, wspierając, pomagając zrozumieć ten trudny okres w życiu. Edukacja i opieka medyczna w okresie klimakterium jest niezmiernie ważna, ponieważ ten czas związany jest ze zwiększonym ryzykiem ujawniania się niektórych chorób i nieprawidłowości.

Starsze kobiety często rezygnują z opieki położnej i ginekologa, wychodząc z błędnego założenia, że skoro urodziły dzieci i „przekwitły” to nie potrzebują już takiej opieki. Nic bardziej mylnego! Właśnie wtedy potrzebują odpowiedniej opieki, profilaktyki, edukacji. Wiedza i odpowiednie badania pomogą uchronić się przed poważnymi chorobami lub wyleczyć je we wczesnym stadium, kiedy szanse powodzenia leczenia są bardzo duże.

ZNASZ SWOJĄ POŁOŻNĄ?

Położną możesz sobie wybrać – w taki sam sposób jak wybierasz lekarza rodzinnego czy ginekologa. Aby korzystać z opieki położnej w ramach NFZ należy jedynie wypełnić deklarację wyboru położnej. Może to zrobić każda kobieta od 18 roku życia, a w imieniu nieletniej – mama. Warto znać swoją położną i korzystać z jej kompleksowej opieki.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Położne kontra roszczeniowe i złośliwe pacjentki

Położne kontra roszczeniowe i złośliwe pacjentki

Czy położne padają ofiarą złośliwych, niegrzecznych pacjentek? Tak, chociaż istnieje niepisana zasada, że o takich …

4 komentarze

 1. „Wiedza i umiejętności położnej znacznie wykraczają poza zakres położnictwa, ginekologii i neonatologii”

  Warto oczywiście doprecyzować ,że położna zna wycinek położnictwa , wycinek ginekologii i pewnie jakiś wycinek neonatologii

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Od dawna komentuje Pan fragmenty moich tekstów, mówiące o wiedzy, umiejętnościach i możliwościach położnych, próbując podważyć lub chociaż umniejszyć to, o czym piszę. Moje zdolności psychologiczne i intuicja sugerują mi, że jest Pan jakimś sfrustrowanym lekarzem, któremu niezależność i samodzielność położnych jest bardzo nie na rękę.
   Odpowiadając na Pana komentarz: każda położna „zna” te aspekty z każdej z dziedzin, którymi zajmuje się wykonując swój zawód. Dokładnie tak samo jak większość ginekologów-położników, którzy znają tylko wycinek ginekologii i położnictwa i to sprowadzony do sfery czysto medycznej.

 2. Nam (mnie i żonie) polożna bardzo pomogła po porodzie…wiedza i doświadczenie mają w tym przypadku dużą wartość

 3. Położna jest zawodem który moim skromnym zdaniem jest ciągle mało doceniany w naszym kraju, inaczej to wygląda za granicą gdzie położne traktowane są z szacunkiem i uznaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.