Świąteczna dieta matki karmiącej piersią

Wigilijne menu obfituje w kapustę, grzyby, potrawy zawierające jajka. Przed tymi składnikami wciąż ostrzega się matki karmiące piersią strasząc, że mogą one wywoływać alergie i wzdęcia u noworodka czy niemowlęcia. Czy słusznie? Jak radośnie przeżyć święta będąc matką karmiącą piersią? Przeczytaj poniższy tekst, zapisz go sobie i pokaż każdemu niedowiarkowi, który zechce edukować Cię w zakresie diety matki karmiącej, kolek i marudzenia u Twojego dziecka. Chociaż… są tacy, co i tak „wiedzą lepiej”…

DIETA MATKI KARMIACEJ PIERSIĄ – JAKA POWINNA  BYĆ?

Dieta matki karmiącej piersią powinna być zdrowa, pełnowartościowa i zróżnicowana. Nie należy wyłączać z niej żadnych składników pokarmowych bez wyraźnego powodu. Takim powodem jest np. nietolerancja lub alergia u matki lub dziecka. I już w tym miejscu wspomnę, że objawy u dziecka często są nadinterpretowane, a większość dzieci ze stwierdzoną alergią… w rzeczywistości alergii nie ma!

W związku z tym „na starcie” matka karmiąca piersią powinna jeść wszystkie warzywa, owoce, produkty mięsne, glutenowe, rybne, nabiałowe i wszystkie inne. Warto zadbać o jakość tych produktów i najogólniej mówiąc o zdrową, zbilansowaną dietę.

Mama karmicielka musi pamiętać także o regularnym piciu płynów, łącznie 2,5-3l na dobę, z czego podstawą jest woda. Nie ma przeciwwskazań do picia jakichkolwiek innych płynów typu kawa, herbata, soki, koktajle. Przeciwwskazany jest jedynie alkohol. Nie są wskazane także niektóre zioła.

DIETA MATKI KARMIĄCEJ A ALERGIA U DZIECKA

Alergia pokarmowa dotyczy niewielkiego odsetka noworodków i niemowląt. Najczęściej jest to alergia na białko mleka krowiego lub jaja. Mimo to nawet tych składników pokarmowych nie należy wyłączać z diety matki karmiącej bez powodu i bez wyraźnych objawów alergii u dziecka. Jak wspomniałam powyżej alergia pokarmowa jest zdecydowanie często zbyt szybko diagnozowana, często nie ma ku temu żadnych podstaw. Nie każda wysypka, sucha skóra, kolki czy zielona kupa są od razu objawami alergii pokarmowej. Niestety mamy karmiące piersią dość często nawet od lekarzy czy położnych słyszą radę, aby „profilaktycznie” czegoś nie jeść.

Tymczasem objawy u dziecka mijają lub nie, niezależnie od tego jak zmieniła się dieta matki karmiącej. Jeśli objawy minęły często słyszymy, że „dieta pomogła”, jak nie minęły jest jeszcze gorze, bo kolejnym krokiem jest najczęściej wyłaczanie kolejnych produktów. Wtedy życie mamy staje się koszmarem, a święta tym bardziej, bo przecież  ich atrybutem są między innymi pyszne dania.

Jak to jest z tą dietą matki karmiącej i czy w czasie świąt trzeba sie ograniczać?

POTRAWY WIGILIJNE A DIETA MATKI KARMIĄCEJ PIERIĄ

Menu wigilijne to tradycja. Króluje w nim kapusta świeża i kiszona, grzyby oraz potrawy mączne takie jak pierogi czy krokiety. Właściwie w większości wigilijnych potraw można znaleźć składnik przed którym ostrzega się matki karmiące piersią. Do niedawna było nie do pomyślenia, aby matka karmiąca jadła kapustę, groch czy inne wzdymające potrawy. Uważano bowiem, że powodują one wzdęcia i kolki u niemowlęcia.

Obecnie wiemy już, że takie problemy może ewentualnie mieć jedynie mama po spożyciu tych produktów zwłaszcza w nadmiarze.

Podsumowując: potrawy ciężkostrawne nie są szkodliwe dla karmionego piersią dziecka. Dieta matki karmiącej piersią powinna być lekkostrawna tylko jeśli wymaga tego jej stan zdrowia (np. jest świeżo po cięciu cesarskim) lub jej samopoczucie.

Drogie mamy z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć Wam wspaniałej rodzinnej atmosfery w powiększonym gronie samych radości i wspaniałego zastawionego pysznościami stołu. Jedzcie to, na co tylko macie ochotę! Smacznego!

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

13 bajek o karmieniu piersią

13 bajek o karmieniu piersią

Karmienie piersią jest najlepszym, naturalnym sposobem żywienia małego człowieka. Mleka mamy nie zastąpi w pełni …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.