Czop śluzowy

Chciałabym zapytać jak wygląda ten czop śluzowy, który odpływa przed porodem. Czy można tego nie zauważyć? Czy może go w ogóle nie być i wtedy nie zobaczę żadnego śluzu?

Czop śluzowy odpływa wtedy, gdy szyjka macicy staje się miękka i lekko rozwarta, a więc przygotowana do porodu, zwykle kilka dni lub godzin przed porodem, czasem nawet na początku porodu. Większość kobiet zauważa wtedy dużą ilość ciągnącego, przejrzystego śluzu (czasem znajdują się w nim pojedyncze krwinki). Może się jednak zdarzyć, że czop śluzowy odpływa po trochę i wtedy można mieć wątpliwości lub go w ogóle nie zauważyć.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Poród domowy i szpitalny oczami mam

Poród domowy i szpitalny – oczami mam

Poród domowy a poród w szpitalu – jakie są różnice widziane oczami mam, które miały …