Jaki Hemofer stosować w ciąży?

Jestem w 19 tygodniu ciąży i mam niedobór żelaza. Lekarz przepisał mi Hemofer Prolongatum. Czy jest on całkowicie bezpieczny dla dziecka? W Internecie znalazłam informację, że jest też Hemofer F Prolongatum właśnie dla kobiet w ciąży. Czy lekarz nie popełnił błędu? Nie powinien mi przepisać mi tych drugich tabletek?

Oba preparaty mają taką samą zawartość jonów żelaza w tej samej postaci. Jedyna różnica jest taka, że Hemofer F zawiera dodatek kwasu foliowego. Kwas foliowy zapobiega wadom rozwojowym u dziecka, jednak tylko jeśli jest stosowany przed zajściem w ciążę i w pierwszym jej trymestrze. Ponieważ jest Pani już w 19 tygodniu ciąży lekarz zlecił preparat bez tego dodatku. Jest to lek bezpieczny.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …