FeminaSum.pl https://www.feminasum.pl Położna o ciąży, porodzie, antykoncepcji i dziecku Thu, 15 Mar 2018 19:10:31 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 Jak zabezpieczyć próbkę po poronieniu? https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/jak-zabezpieczyc-probke-po-poronieniu/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/jak-zabezpieczyc-probke-po-poronieniu/#comments Thu, 15 Mar 2018 19:01:38 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2535 Prawidłowo zabezpieczony materiał poronny daje szansę na realizację dwóch bardzo ważnych dla rodziców badań genetycznych. Chodzi o określenie płci, jeśli strata miała miejsce do ok. 16. tygodnia ciąży (takie badanie będzie wtedy potrzebne, by skorzystać z należnych praw) i sprawdzenie, czy do poronienia przyczyniły się wady genetyczne dziecka. Jak zatem prawidłowo zabezpieczyć próbki po poronieniu, …

The post Jak zabezpieczyć próbkę po poronieniu? appeared first on FeminaSum.pl.

]]>

Prawidłowo zabezpieczony materiał poronny daje szansę na realizację dwóch bardzo ważnych dla rodziców badań genetycznych. Chodzi o określenie płci, jeśli strata miała miejsce do ok. 16. tygodnia ciąży (takie badanie będzie wtedy potrzebne, by skorzystać z należnych praw) i sprawdzenie, czy do poronienia przyczyniły się wady genetyczne dziecka. Jak zatem prawidłowo zabezpieczyć próbki po poronieniu, żeby wykonanie takich badań było możliwe? Kto i jak zabezpiecza materiał w szpitalu i jak zrobić to samodzielnie w domu?

PORONIENIE W SZPITALU – PRÓBKI ZABEZPIECZA PERSONEL MEDYCZNY

Najpierw jednak poinformuj lekarza, położną czy pielęgniarkę, że chcesz wykonać badania DNA. Możliwość ich realizacji zależy bowiem od tego, czy próbka zostanie zabezpieczona przez personel w sposób prawidłowy.

Do takich badań najlepiej przekazać: kosmówkę, przypępowinowe fragmenty łożyska, fragmenty pępowiny, pęcherzyk płodowy czy kosmki kosmówki. Tkanki te są kremowobiałe, jasne (co odróżnia je od czerwonego, czerwono-brunatnego materiału matki).

Materiał umieszcza się w sterylnym pojemniku (np. takim jak na mocz) i zalewa solą fizjologiczną. Dobrze dodatkowo zabezpieczyć zakrętkę, np. folią spożywczą, taśmą klejącą czy parafilmem. Tak przygotowana próbka powinna być przechowywana w temperaturze 4-8°C, a przed transportem –umieszczona w sztywnym pudełku z wkładami chłodzącymi.

PORONIENIE W DOMU – JAK SAMODZIELNIE ZABEZPIECZYĆ PRÓBKĘ?

Gdy poroniłaś w domu, próbkę możesz przygotować samodzielnie w soli fizjologicznej, a później szybko udać się do szpitala. Sterylny pojemnik, wkłady chłodzące i sól fizjologiczną kupisz w aptece. Dokładny opis znajdziesz w instrukcji poniżej:

Instrukcja zabezpieczania próbki po poronieniu

 

W szpitalu lekarz zbada Cię i odnotuje, że do poronienia w ogóle doszło. Później, gdy wykonasz już badania genetyczne, to właśnie w tej placówce zostanie Ci wydany ważny dokument – karta martwego urodzenia. Na jej podstawie masz możliwość rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, a później skorzystania z innych praw (skrócony urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy). Więcej na temat Twoich praw po poronieniu znajdziesz tutaj.

BŁĘDY, KTÓRE UNIEMOŻLIWIĄ WYKONANIE BADANIA DNA PO PORONIENIU

Jeśli materiał będzie zabezpieczony nieprawidłowo, realizacja badań DNA może być niemożliwa. Wówczas nie będziesz mogła określić płci i przebadać dziecka w kierunku najpowszechniejszych wad genetycznych. Najczęstsze błędy:

 • zabezpieczenie tkanek w formalinie, która degraduje DNA;
 • przechowywanie materiału w temperaturze powyżej 8°C, co może powodować rozwój bakterii;
 • zabezpieczenie wyłącznie tkanek pochodzących od matki.

To właśnie dlatego świadomość i wiedza na temat prawidłowego zabezpieczenia materiału poronnego jest tak ważna.

The post Jak zabezpieczyć próbkę po poronieniu? appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/jak-zabezpieczyc-probke-po-poronieniu/feed/ 3
Rozmnażaj się jak królik – jak z Polaków kpi Narodowy Program Zdrowia https://www.feminasum.pl/blog/rozmnazaj-sie-jak-krolik-jak-z-polakow-kpi-narodowy-program-zdrowia/ https://www.feminasum.pl/blog/rozmnazaj-sie-jak-krolik-jak-z-polakow-kpi-narodowy-program-zdrowia/#comments Mon, 22 Jan 2018 17:37:40 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2511 Narodowy Program Zdrowia zachęca Polaków, aby rozmnażali się jak króliki. W kampanii promocyjnej, która kosztowała kilka milionów występuje liczna królicza rodzina, zachęcająca ludzi do takiej samej bezmyślnej prokreacji nastawionej na ilość, nie jakość. Po raz kolejny polska rodzina została ośmieszona i poniżona, a młodzi Polacy potraktowani jak bezmyślna masa, którą można dowolnie kształtować poprzez nakazy, …

The post Rozmnażaj się jak królik – jak z Polaków kpi Narodowy Program Zdrowia appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Narodowy Program Zdrowia zachęca Polaków, aby rozmnażali się jak króliki. W kampanii promocyjnej, która kosztowała kilka milionów występuje liczna królicza rodzina, zachęcająca ludzi do takiej samej bezmyślnej prokreacji nastawionej na ilość, nie jakość. Po raz kolejny polska rodzina została ośmieszona i poniżona, a młodzi Polacy potraktowani jak bezmyślna masa, którą można dowolnie kształtować poprzez nakazy, zakazy, sugestie i datki. O ile program 500+ niektórym przypadł do gustu, o tyle kolejny pomysł, mający wpłynąć na zwiększenie przyrostu naturalnego nie został już przyjęty tak entuzjastycznie. Pewne granice teraz z całą pewnością zostały przekroczone.

ROZMNAŻAJ SIĘ JAK KRÓLIK – CZYLI NARODOWY PROGRAM ZDROWIA PO POLSKU

Do prima aprilis jeszcze daleko, a Narodowy Program Zdrowia, zachęcający Polaków do rozmnażania jak króliki brzmi jak żart. Dość kosztowny, dlatego mało śmieszny. Film pełen puchatych króliczków ukazał się jakiś czas temu w mediach i wywołał niezłą burzę. Jeśli ktoś jeszcze go nie widział, jest dostępny poniżej:

Próbowałam podejść do tego na różne sposoby. Na początku z poczuciem humoru – niestety w tym wypadku mi go zabrakło. Pewnie nie tylko ja wyobraziłam sobie na co w Polsce przeznacza się kasę z naszych podatków. Teraz będę je płacić z jeszcze większym bólem serca. Smutna polska rzeczywistość.

Jeśli z kolei spróbowałam podejść do tego na serio, tak samo jak serio powinien być program rządowy i wydane na ten cel pieniądze – poczułam zażenowanie i…. złość. Bo w kraju, w którym brakuje pieniędzy na opiekę medyczną, w którym cały system jest niewydolny, a zdrowie Polaków poważnie zagrożone, w tym kraju kilka milionów złotych wydano na bajkę o króliczkach!

BEZMYŚLNE ROZMNAŻANIE NA ZDROWIE?

Swoją drogą namowa do bezmyślnej prokreacji zdecydowanie nie ma nic wspólnego z promocją zdrowia, a wręcz przeciwnie. To wydaje się oczywiste. Jednak nie dla Ministerstwa Zdrowia. Oczywiście można dopatrywać się w treści spotu informacji o tym, że trzeba żyć zdrowo, aby móc zostać rodzicem ale… nie sądzicie, że to zbyt oczywiste, aby wydawać na szerzenie tej wiedzy tajemnej taką kasę? Większość osób odbiera spot negatywnie, nie bez powodu jest on wyśmiewany czy atakowany. Porównanie do królików jest wyjątkowo nietrafione, a sama forma spotu infantylna (delikatnie rzecz ujmując).

Na ministerialnej stronie można znaleźć informacje o Narodowym Programie Zdrowia:

Narodowy Program Zdrowia jest dokumentem strategicznym dla zdrowia publicznego, a więc podstawą działań w tym zakresie. Cele NPZ to przede wszystkim:
– wydłużenie życia Polaków,
– poprawa jakości ich życia związanej ze zdrowiem,
– ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

Teraz spróbujmy to odnieść do dużej dzietności… Kilka(naście) porodów raczej żadnej kobiecie życia nie wydłużyło, nie poprawiło jakości związanej ze zdrowiem, a z całą pewnością nie ograniczyło społecznych nierówności w zdrowiu. Króliczkowa kampania Narodowego Programu Zdrowia jest więc dokładnym zaprzeczeniem jego podstawowych założeń. W moim odczuciu ta kampania promuje ryzykowne i szkodliwe zachowania zdrowotne.

DLACZEGO POLACY NIE MAJĄ WIĘCEJ DZIECI?

Z całą pewnością nie z braku kolejnych żenujących programów Ministerstwa Zdrowia. Polacy nie decydują się na dzieci lub na kolejne dzieci głównie ze względów finansowych. I program 500+ raczej niewiele tu zmieni, bo 500zł to wbrew pozorom datek niewielki w stosunku do potrzeb. Nie dziwi więc fakt, że Polacy w Anglii czy innych krajach, zapewniających kompleksową opiekę socjalną rodzinie, mają znacznie więcej dzieci niż w rodzimym kraju.

Skutkiem niskich zarobków jest zła sytuacja mieszkaniowa, brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, co nie sprzyja zakładaniu rodziny.

Dodatkowo w Polsce bardzo utrudnia się założenie rodziny ludziom przedsiębiorczym, a matki prowadzące własną działalność są zwyczajnie dyskryminowane.

NIE MYŚL, ROZMNAŻAJ SIĘ

Oczywiście, można także nie myśleć o przyszłości swojej i swojej rodziny i radośnie rozmnażać się do woli, jak głosi „Narodowy Program Zdrowia”. Ale potem mogą pojawić się problemy zarówno z finansami jak i zdrowiem. Liczne porody są obciążeniem dla organizmu kobiety, zwiększają też ryzyko powikłań w okresie okołoporodowym w kolejnych ciążach. Zważywszy na odsetek cięć cesarskich w Polsce w ostatnich latach oraz tendencji wzrostowej tego zjawiska, można założyć, że skutki zakładania bardzo licznych rodzin byłyby jeszcze poważniejsze jeśli chodzi o względy zdrowotne.

Infantylna kampania z króliczkami w roli głównej jest odzwierciedleniem stosunku Ministerstwa do Polaków, ich inteligencji i zdrowia. Moim zdaniem poziom tego przekazu jest żenujący. Nie tędy droga do zwiększenia przyrostu naturalnego. Swoją drogą nie tylko ilość dzieci powinna mieć znaczenie…

The post Rozmnażaj się jak królik – jak z Polaków kpi Narodowy Program Zdrowia appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/blog/rozmnazaj-sie-jak-krolik-jak-z-polakow-kpi-narodowy-program-zdrowia/feed/ 12
Dieta bezglutenowa – czy jest bezpieczna? https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/dieta-bezglutenowa-czy-jest-bezpieczna/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/dieta-bezglutenowa-czy-jest-bezpieczna/#comments Thu, 11 Jan 2018 19:12:43 +0000 http://www.feminasum.pl/?p=2462 Chociaż moda na dietę bezglutenową opanowała cały świat, eliminacja tego składnika konieczna jest tylko przy celiakii – trwałej nietolerancji glutenu. Osoby zdrowe nie muszą decydować się na ten krok, a co więcej – wcale nie powinny. Rezygnując z produktów zawierających gluten, rezygnują bowiem też z innych składników odżywczych. Poza tym trudno o zdrowe produkty bezglutenowe …

The post Dieta bezglutenowa – czy jest bezpieczna? appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Dieta bezglutenowa - czy jest bezpiecznaChociaż moda na dietę bezglutenową opanowała cały świat, eliminacja tego składnika konieczna jest tylko przy celiakii – trwałej nietolerancji glutenu. Osoby zdrowe nie muszą decydować się na ten krok, a co więcej – wcale nie powinny. Rezygnując z produktów zawierających gluten, rezygnują bowiem też z innych składników odżywczych. Poza tym trudno o zdrowe produkty bezglutenowe zwłaszcza, jeśli nie przyrządzamy ich od podstaw samodzielnie w domu.

DIETA BEZGLUTENOWA TO ELIMINACJA GLUTENU ALE TEŻ WITAMIN, BIAŁEK, BŁONNIKA

U osób, które z powodów zdrowotnych nie muszą eliminować glutenu, rezygnacja z tego białka i wcale nie jest potrzebna. Często dieta bezglutenowa może również wyrządzić więcej szkód niż pożytku, m.in. powodując niedobory. Dlaczego?

Eliminacja produktów z glutenem powoduje eliminację również innych wartości odżywczych w nich zawartych. Należą do nich. m.in. białko, węglowodany, witaminy i minerały czy błonnik pokarmowy. Z tego powodu osoby dla których dieta bezglutenowa jest konieczna, często przebywają pod stałą opieką dietetyka, który układa odpowiedni jadłospis i dba o to, by nie zabrakło w nim najważniejszych składników. Samodzielne przejście na dietę bezglutenową – w dodatku bez wskazań zdrowotnych – może więc być niebezpieczne.

PRODUKTY GLUTEN FREE

Niektóre produkty bezglutenowe (najczęściej te sztucznie pozbawione glutenu) są bardzo mocno przetworzone, zawierają konserwanty, barwniki, cukier i inne niezdrowe substancje. Przykładem mogą być bezglutenowe płatki śniadaniowe, w których składzie znajdują się zarówno cukier, jak i syrop glukozowo-fruktozowy, a także inne ulepszacze. Również bezglutenowa mąka zwykle zawiera glukozę, spulchniacze, zagęszczacze, dekstrozę oraz gumę guar.

Samo oznaczenie logiem „przekreślonego kłosa” nie oznacza więc, że produkt jest zdrowy i wartościowy, a czytanie składów jest w tym przypadku bardzo ważne.Chcąc zdrowo się odżywiać, najlepiej wybierać po prostu produkty mało przetworzone, bez dodatkowych i niepotrzebnych składników. Jeśli gluten nie szkodzi, lepiej wybrać kanapkę z warzywami na pełnoziarnistym pieczywie niż bezglutenowe ciastka z niezdrowymi dodatkami.

DIETA BEZGLUTENOWA – KONIECZNA PRZY CELIAKII

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które chorują na trwałą nietolerancję glutenu. Celiakia wymaga bowiem całkowitej rezygnacji z tego składnika, więc dieta bezglutenowa musi być stosowana przez całe życie. Nawet minimalna ilość glutenu (obecna np. w okruszkach chleba) może powodować u nich nieprawidłową odpowiedź organizmu – zanik kosmków jelitowych. Kosmki odpowiadają za prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych, a więc gdy są zniszczone, organizm staje się niedożywiony i pojawiają się niedobory.

Skutkują one szeregiem różnorodnych objawów i schorzeń, m.in. anemią, aftami w jamie ustnej, problemami ze szkliwem, zmęczeniem, osteoporozą, depresją, czy nawet poronieniami i nowotworem. U ok. 10% chorych celiakia objawia się też problemami ze strony układu pokarmowego (np. biegunką, wymiotami, bólami brzucha).

CZY TO CELIAKIA? ZRÓB BADANIA DNA!

Przed przejściem na dietę bezglutenową konieczna jest jednak odpowiednia diagnostyka. Tylko wtedy, gdy lekarz potwierdzi występowanie choroby, można na stałe wyeliminować gluten. Najlepiej rozpocząć ją od prostych badań genetycznych. Za celiakię odpowiadają bowiem określone geny (HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8). Jeśli u danej osoby genów nie ma – celiakia zostaje wykluczona i nie ma możliwości zachorowania. Jeśli natomiast są obecne – konieczna jest dalsza diagnostyka (np. oznaczenie przeciwciał), co pozwoli sprawdzić aktywność choroby. Dieta bezglutenowa jest dobrym rozwiązaniem.. tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia.

The post Dieta bezglutenowa – czy jest bezpieczna? appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/dieta-bezglutenowa-czy-jest-bezpieczna/feed/ 5
10 prawd i mitów o komórkach macierzystych z krwi pępowinowej https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/10-prawd-i-mitow-o-komorkach-macierzystych-z-krwi-pepowinowej/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/10-prawd-i-mitow-o-komorkach-macierzystych-z-krwi-pepowinowej/#comments Wed, 13 Dec 2017 18:51:01 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2475 10 najczęstszych opinii i informacji na temat bankowania krwi pępowinowej. Ile w nich prawdy? Temat budzi wiele pytań i wątpliwości, a w sieci można znaleźć często sprzeczne informacje z różnych źródeł. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają ogromny potencjał. Można je pobrać raz w życiu, po narodzinach, a następnie przechowywać w banku komórek macierzystych. Jednak …

The post 10 prawd i mitów o komórkach macierzystych z krwi pępowinowej appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
10 prawd i mitów o komórkach macierzystych z krwi pępowinowej10 najczęstszych opinii i informacji na temat bankowania krwi pępowinowej. Ile w nich prawdy? Temat budzi wiele pytań i wątpliwości, a w sieci można znaleźć często sprzeczne informacje z różnych źródeł. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają ogromny potencjał. Można je pobrać raz w życiu, po narodzinach, a następnie przechowywać w banku komórek macierzystych. Jednak wiele osób zastawia się nad ich rzeczywistym wykorzystaniem w medycynie. Przejrzałam najnowsze doniesienia i wyniki badań, aby znaleźć odpowiedź na najczęstsze wątpliwości.

 1. Późne odpępnienie uniemożliwia pobranie krwi pępowinowej, więc lepiej, żeby krew wróciła do dziecka

 2. MIT

  To zdecydowanie najczęściej powtarzany mit na temat pobierania krwi pępowinowej. Jest różnica pomiędzy pozyskaniem, a pobraniem krwi pępowinowej. Przed pobraniem krwi pępowinowej można poczekać do ustania tętnienia pępowiny. Ten moment z całą pewnością zauważy każda położna.

 3. Lepiej przeszczepić komórki macierzyste od innego dawcy niż z krwi pępowinowej chorej osoby

 4. PRAWDA I MIT

  Wszystko zależy od jednostki chorobowej, stanu zaawansowania choroby oraz wieku pacjenta. Jeśli białaczka wystąpi u bardzo małego dziecka, to z dużym prawdopodobieństwem lekarze będą woleli skorzystać z komórek macierzystych dawcy.

  Należy jednak pamiętać, że krew pępowinowa nie jest lekiem jedynie na białaczkę a na 80 jednostek chorobowych, w nowotworach takich jak np. nerwiak zarodkowy współczulny, siatkówczak złośliwy, guz mózgu, czy chorobach spowodowanych defektem komórki macierzystej, czyli np. ciężka niedokrwistość aplastyczna. Obecnie na szeroką skalę prowadzone są (głównie w USA) badania nad wykorzystaniem własnej krwi pępowinowej u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym bądź autyzmem. To o czym rodzice powinni pamiętać, to to, że niektóre choroby  w zależności od fazy zaawansowania, wymagają przeszczepienia komórek własnych, a inne mogą być leczone komórkami od obcego dawcy. Pobierając krew pępowinową, nigdy nie wiemy, kto ją otrzyma, oraz jaka to będzie choroba i jakiego przeszczepienia będzie wymagać.

 5. Krew pępowinowa pozwala na leczenie autyzmu u dzieci

 6. PRAWDA

  Badania przeprowadzone przez Geraldine Dawson i wsp. w Duke University Medical Center w kwietniu tego roku wykazały, że leczenie autyzmu za pomocą własnych komórek z krwi pępowinowej jest zarówno bezpieczne jak i skuteczne. Poprawę zaobserwowali nie tylko rodzice dzieci objętych badaniem, ale również wykazano je w przeprowadzonych przez specjalistów testach, służących ocenie tego stanu.

 7. Komórki macierzyste znajdują się także w mleku matki

 8. PRAWDA

  W mleku matki znajdują się komórki macierzyste, które wspierają rozwój i ochronę niemowlęcia. Przypuszcza się, że powstają one w piersi, a następnie krążą po organizmie karmionego mlekiem mamy dziecka, wspomagając rozwój wszystkich narządów wewnętrznych. To niewątpliwa korzyść, jednak dostępna wyłącznie w okresie karmienia piersią. Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości przechowywania tych komórek macierzystych ani ich wykorzystania w jakiejkolwiek terapii.

 9. Prawdopodobieństwo wykorzystania własnych komórek macierzystych w ciągu życia jest niewielkie

 10. PRAWDA I MIT

  W zasadzie wszytko zależy od punktu widzenia, jakie ryzyko jest duże, a jakie niewielkie?
  Szacuje się, że prawdopodobieństwo konieczności użycia własnych komórek macierzystych do 20 roku życia to  1 na 5000, a w przeciągu całego życia ( do 70 lat) wrasta do 1: 450 (Nietfeld JJ,  Pasquini MC, Logan BR, VerterF, Horowitz MM. Lifetime probabilities of hematopoietic stem cell transplantation in the US. BiolBlood Marrow Transplant. 2008;14:316 22).
  Są statystyki, które mówią nawet o prawdopodobieństwie 1:100 – biorą one pod uwagę także medycynę regeneracyjną, czyli np. rekonstrukcja chrząstek.

 11. Dotychczas nikomu nie przydały się komórki macierzyste z własnej krwi pępowinowej

 12. MIT

  Komórki macierzyste z krwi pępowinowej (własnej) są obecnie wykorzystywane w leczeniu. Niestety trudno o ogólnoświatowe statystyki, gdyż taki materiał pochodzi z banków rodzinnych, czyli takich, gdzie rodzice prywatnie opłacają przechowywanie materiału. Dostępne są dane z poszczególnych banków. W Polsce dostępny jest rejestr Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie własna krew pępowinowa została wydana dla 6 pacjentów cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe, autyzm, niedokrwienie mózgu.

 13. Stosowanie komórek macierzystych ma charakter eksperymentalny

 14. PRAWDA I MIT

  Leczenie komórkami macierzystymi rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dlatego oprócz standardowych terapii (refundowanych przez NFZ) stosuje się także terapie eksperymentalne, pozwalające poszerzyć zakres możliwych działań leczniczych.

 15. Ilość krwi pępowinowej starcza na leczenie max 40 kg człowieka

 16. PRAWDA I MIT

  Ważna jest nie tylko ilość krwi pępowinowej ale również zawartość komórek macierzystych. Poza tym dostępne są metody namnażania komórek macierzystych, pozwalające na zwiększenie ich ilości nawet 14-krotnie. Niestety obecnie nie są jeszcze powszechnie używane, a bez tego rzeczywiście przeciętne próbki krwi pępowinowej wystarczą dla człowieka o masie do 50kg).

 17. Komórki macierzyste mogą pomóc rodzicom i rodzeństwu

 18. PRAWDA

  Komórki macierzyste zawsze „pasują” do dziecka od którego je pobrano ale często także do rodzeństwa i rodziców. Stosuje się nawet pobranie krwi pępowinowej od nowonarodzonego rodzeństwa dla dziecka, które już jest chore. W sytuacji, gdy starsze chore dziecko potrzebuje komórek macierzystych do przeszczepienia, a jego matka rodzi kolejne dziecko, krew pępowinowa dawcy jest badana, a następnie przechowywana do momentu przygotowania pacjenta do przeszczepu.

 19. Krew pępowinowa stanowi lepsze źródło komórek macierzystych niż szpik kostny lub krew obwodowa

 20. PRAWDA

  Komórki krwi pępowinowej mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze w przypadku przeszczepienia ich dziecku, z którego pępowiny zostały pobranie, zgodność materiału jest 100%. Po drugie często może być użyta także jako materiał dla rodzeństwa, a czasem nawet rodziców. Jeśli zostanie przeszczepiona innemu biorcy, ryzyko powikłań jest niższe ze względu na mniejszą aktywność immunologiczną. Poza tym komórki macierzyste z krwi pępowinowej są bardziej pierwotne, co oznacza, że łatwiej przekształcają się w różne typy komórek. Pobranie komórek zaraz po porodzie niweluje ryzyko wpływu czynników środowiskowych na pobrany materiał.

  The post 10 prawd i mitów o komórkach macierzystych z krwi pępowinowej appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]> https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/10-prawd-i-mitow-o-komorkach-macierzystych-z-krwi-pepowinowej/feed/ 21 Jak (nie) karać dzieci, czyli co może klaps i karny jeżyk https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/jak-nie-karac-dzieci-czyli-co-moze-klaps-i-karny-jezyk/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/jak-nie-karac-dzieci-czyli-co-moze-klaps-i-karny-jezyk/#comments Tue, 24 Oct 2017 19:08:17 +0000 http://www.feminasum.pl/?p=2451 Czy kara to metoda wychowawcza? Jakie kary są najczęściej stosowane w polskich domach i jakie są ich skutki? Czy słynny karny jeżyk, zamykanie dziecka w jego pokoju, odbieranie lub ograniczanie dostępu do rzeczy, które są dla niego ważne przynoszą pożądany skutek? A może klaps pomoże? Czym kierują się rodzice wybierając klapsy jako metodę wymuszania posłuszeństwa? …

  The post Jak (nie) karać dzieci, czyli co może klaps i karny jeżyk appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  Czy kara to metoda wychowawcza? Jakie kary są najczęściej stosowane w polskich domach i jakie są ich skutki? Czy słynny karny jeżyk, zamykanie dziecka w jego pokoju, odbieranie lub ograniczanie dostępu do rzeczy, które są dla niego ważne przynoszą pożądany skutek? A może klaps pomoże? Czym kierują się rodzice wybierając klapsy jako metodę wymuszania posłuszeństwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej…

  PROBLEMY WYCHOWAWCZE

  Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Zgłaszają się do mnie rodzice, którzy w swoim domu widzą jakąś nieprawidłowość – niepokoi ich zachowanie prezentowane przez ich dziecko. Podczas wizyty obserwuję dziecko, bawię się z nim. Zwracam też uwagę na relacje między członkami rodziny.
  Bez wątpienia każdy ze zgłaszających się do mnie rodziców, chce żeby jego dziecko było szczęśliwe, samodzielne, odważne, spełnione. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że rodzina to całość i jeśli jedna osoba w domu zachowuje się w niepożądany sposób, to oznacza, że całej rodzinie coś dolega.

  KARY I NAGRODY A WYZNACZANIE GRANIC

  Jednym z pytań, które zadaję wszystkim członkom rodziny jest: jak wyglądają w domu kary a jak nagrody? Rodzice mówią wtedy o wyznaczaniu granic (co ciekawe najczęściej jedynie względem dziecka) i o poczuciu bezpieczeństwa, które z tego wynika. Owszem – granice są gwarantem bezpieczeństwa, ale tylko wtedy kiedy dotyczą każdego z nas. Małe dzieci uczą się poprzez modelowanie, czyli obserwację zachowań otoczenia. Jeśli więc tata może krzyczeć na mamę – dlaczego dziecko tego nie może? Jeśli mama może mi coś zabrać – dlaczego ja nie mogę jej tego zabrać?

  KLAPS, KARNY JEŻYK I „SZLABAN”

  Jak najczęściej spotykane w polskich domach kary wpływają na dziecko? Co z nich wynika? Jak najczęściej postępują rodzice…?
  1. Zabierają przywileje (telewizor, telefon, zabawkę) – czego z tego uczy się dziecko? Uczy się, że jeśli zachowa się niezgodnie z oczekiwaniami innych coś zostanie mu zabrane. Aby chronić samego siebie ma do wyboru: walkę o to co dla niego ważne, udawanie że nic go nie obchodzi – znieczulanie się, podporządkowanie całkowite innym. Wszystkim innym. Obcemu panu, który mówi: “musisz robić, to co ci każę“ też.
  2. Izolują (karny jeżyk, zamykanie w pokoju ) – co się wtedy dzieje? Rodzic zabiera dziecku, to, co dla niego najcenniejsze: swoją uwagę. W naturze młode odizolowane od matki umiera. My pierwotnie mamy zakodowane to samo. Izolując nasze dziecko w trudnej dla niego chwili np. odmowy (nie dostaniesz tego! nie histeryzuj! idź do siebie do pokoju!) pokazujemy mu, że nie jest akceptowane. Kochamy go i bawimy się z nim kiedy jest spełnia nasze oczekiwania. Co wynika z tej metody? Odrzucenie negatywnych emocji (spychanie ich głęboko do środka, tak aby nikt nie zauważył, bo jak zauważy to ze mną koniec) i wykształcenie poczucia miłości warunkowej : kocha się za coś.
  3. A klaps? To najczęściej najpierw słyszę od dzieci, a potem rodzice sobie magicznie przypominają: o fakt, czasem dajemy KLAPSY. Piękne słowo. O ile lepiej brzmi niż: no fakt, czasem bije moje dziecko. A czemu bijesz?

  Bo nie mam już siły
  Bo się nie słucha
  Bo inaczej nic nie dociera
  Bo nic już nie działa
  Bo moi rodzice tak robili i wyszłam na ludzi

  Poważnie? Czyli jeśli Twój mąż/żona: nie słucha, wkurza, nie masz już siły, to wtedy się bijecie, tak? Nie! Ciężko stosować tego typu “kary” w odniesieniu do dorosłej osoby, niezależnej, samodzielnej, samostanowiącej. Natomiast do dziecka, zależnego od nas, kochającego bezwarunkowo już łatwiej. Co robi taki klaps? Niszczy granice cielesności dziecka, uderza nie tylko w ciało ale i w godność, poniża, zastrasza, niszczy zaufanie, buduje poczucie niższości i zależności. Dziecko straszone klapsem ( “zaraz ci przyrżnę w tyłek”) lub bite uczy się tylko jednego: uciekaj. Co jakiś czas będzie próbowało się bronić i wyrywać, ale przegra bo zależy od dorosłego. Nie będzie go szanowało, będzie się bało a potem unikało.
  Bicie i zastraszanie to nie metoda wychowania, to skuteczna metoda na pozbycie się dziecka.

  STOSOWANIE KAR

  Stosowanie kar to nie metoda wychowawcza, to efekt niezrozumienia potrzeb swoich i dziecka. Kary mogą wygasić zachowanie, które Wam się nie podoba, ale nie nauczą Waszego dziecka niczego konstruktywnego oprócz ukrywania przed Wami swoich porażek. Nie nauczą szacunku – nauczą budowania powierzchownych i płytkich relacji.
  I drogi Rodzicu nie mów mi “moi rodzice tak robili i nic mi się nie stało”, gdyby tak było – nie rozmawialibyśmy.

  The post Jak (nie) karać dzieci, czyli co może klaps i karny jeżyk appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/jak-nie-karac-dzieci-czyli-co-moze-klaps-i-karny-jezyk/feed/ 9
  Seks po porodzie – kiedy i jak zacząć? https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/seks-po-porodzie-kiedy-i-jak-zaczac/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/seks-po-porodzie-kiedy-i-jak-zaczac/#comments Tue, 10 Oct 2017 18:00:58 +0000 http://www.feminasum.pl/?p=2432 Seks po porodzie wydaje się tematem tabu. Gdy w czasie ciąży przygotowujemy się do roli matki, skupiamy się na kwestiach związanych z porodem i opieką nad noworodkiem. Często nie mamy świadomości, jak bardzo zmieni się nasze życie seksualne po urodzeniu dziecka, a w szkole rodzenia zwykle nikt o tym nie wspomina. Jak przygotować swoje ciało …

  The post Seks po porodzie – kiedy i jak zacząć? appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  Seks po porodzie - kiedy i jak zacząć?Seks po porodzie wydaje się tematem tabu. Gdy w czasie ciąży przygotowujemy się do roli matki, skupiamy się na kwestiach związanych z porodem i opieką nad noworodkiem. Często nie mamy świadomości, jak bardzo zmieni się nasze życie seksualne po urodzeniu dziecka, a w szkole rodzenia zwykle nikt o tym nie wspomina. Jak przygotować swoje ciało do porodu, aby później uniknąć problemów intymnych? Jakich zmian w relacji z partnerem możemy się spodziewać? I jaką antykoncepcję wybrać na pierwsze miesiące po porodzie?

  SEKS PO PORODZIE ZACZYNA SIĘ… W CIĄŻY!

  Gdy rodzi się dziecko, nasze życie na pewien czas przechodzi w tryb: noworodek. Rytm dnia i nocy wyznaczają karmienia, zmiany pieluszek i inne rytuały pielęgnacyjne. Radość miesza się ze zmęczeniem, a ból z zachwytem. Seks jest zazwyczaj ostatnią rzeczą, o jakiej myśli młoda mama, przynajmniej przez pierwsze kilka tygodni. Co innego tata – on nie przechodzi takiej huśtawki hormonalnej, jego ciało nie potrzebuje czasu na wygojenie się i odpoczynek, a potrzeby seksualne nie znikają. To może prowadzić do frustracji i napięć w związku. Do tego dochodzą pytania o antykoncepcję – jak się zabezpieczyć, żeby kolejna ciąża nie pojawiła się za wcześnie? Dlatego najlepszy czas, aby pomyśleć o seksie po porodzie to czas… przed porodem, a właściwie w trakcie całej ciąży. Nawet, jeśli w domu są już starsze dzieci, to i tak łatwiej będzie znaleźć chwilę na przygotowania teraz niż w połogu. Przejście kilku kroków da Ci szansę na udany seks po porodzie bez bólu i frustracji. Od czego zacząć? Oczywiście od siebie?

  JAKĄ DZIŚ JESTEŚ KOCHANKĄ?

  Wiele kobiet skarży się, że po urodzeniu dziecka ich życie seksualne przestało istnieć lub nie mają ze zbliżeń żadnej satysfakcji. Rzadko jednak zadają sobie pytanie – jaki był ten mój seks przed zajściem w ciążę? Brutalna prawda jest taka, że początki rodzicielstwa sprzyjają pogłębieniu się problemów w życiu intymnym. Te problemy istniały już wcześniej, a teraz dają o sobie znać z całą mocą. Seksualność jest nadal tematem tabu i wiele z nas wstydzi się przyznać przed sobą, a co dopiero przed partnerem lub partnerką, że nie jest dobrze i trzeba szukać pomocy. Od wczesnych lat wmawia się nam, że „przyzwoita dziewczyna” nie interesuje się nadmiernie seksem. Takie przekonania sprawiają, że udajemy, że wszystko jest OK. Dołujące, prawda? Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość – problemy seksualne są zazwyczaj proste do naprawienia! Okres ciąży to dobry moment na rozprawienie się z nimi, aby po porodzie wracać do poukładanych relacji i aby w ogóle mieć ochotę do tego seksu wracać. Wcale nie są rzadkie opowieści o parach, które nie kochały się ze sobą przez rok lub dłużej od urodzenia się potomka. Co możesz zrobić już teraz? Znajdź godzinę dla siebie, weź kartkę i wypisz sobie, czym jest dla Ciebie seks, co w nim lubisz, a czego ci brakuje. Może jest coś, czego nie znosisz, a nie umiesz o tym powiedzieć? Przeczytaj swoje odpowiedzi i spróbuj ocenić, czy będziesz umiała porozmawiać na ten temat z partnerem/partnerką i wspólnie poszukacie rozwiązań czy może jednak potrzebna będzie pomoc specjalistki lub specjalisty. Na przykład, jeśli cierpisz na ból podczas stosunku, konieczna będzie konsultacja ginekologiczna a może i seksuologiczna. Jeśli seks jest dla ciebie trudny, bo w przeszłości doświadczyłaś przemocy, niezbędna może być psychoterapia. Ale jeśli problemem jest np. brak orgazmu w trakcie stosunku, możecie spróbować poeksperymentować w łóżku, a na początek wystarczy wam lektura poradników o seksie.

  JAKI BĘDZIE WASZ SEKS PO PORODZIE?

  Kolejnym krokiem na drodze do dobrego seksu po porodzie są szczere rozmowy z partnerem lub partnerką. Tak, rozmowy, a nie ta jedna rozmowa, która załatwi wszystko! Nasza seksualność zmienia się z dnia na dzień i warto wyrobić sobie nawyk mówienia na bieżąco o swoich uczuciach, potrzebach czy problemach. Wyobraź sobie taką sytuację: doświadczasz orgazmu tylko podczas pieszczot łechtaczki, ale Twój partner od razu przechodzi do rzeczy. Ty się zgadzasz, bo wstydzisz się o tym powiedzieć. On oczekuje, że będziesz miała przyjemność, więc „dla świętego spokoju” zaczynasz udawać orgazmy. Chodzisz coraz bardziej sfrustrowana. Jak myślisz, czy będziesz miała ochotę wracać do takiego seksu, gdy dojdzie milion obowiązków związanych z maleństwem? W wielu związkach taka sytuacja trwa latami i prowadzi do frustracji, a nawet depresji. A teraz wyobraź sobie, że zaczynacie się całować, a ty prowadzisz rękę partnera w kierunku swojej łechtaczki i prosisz go „popieść mnie tutaj długo, tak bardzo to lubię” i pozwalasz sobie przyjmować przyjemność aż do szczytowania. Jak myślisz, jaki będzie seks po takich doznaniach? Mogę się założyć, że dużo przyjemniejszy, a jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz miała kolejny orgazm. Chyba warto, prawda?

  Oprócz mówienia na bieżąco o tym, co nam pasuje, a co nie, zachęcam Cię do rozmowy o tym, jak wyobrażacie sobie wasz seks po porodzie. Jak będziecie sobie radzić z abstynencją w pierwszych tygodniach? Czy masz w sobie zgodę na to, by partner się masturbował? A co, jeśli on lubi wspomagać się filmami porno? Niektóre kobiety uważają to za zdradę, inne bardzo lubią takie filmiki (sama należę do tej drugiej grupy :-)). Masz prawo do swoich przekonań na temat seksu, ale ważne jest żeby w związku z drugą osobą znaleźć zdrowy kompromis i akceptację dla jej indywidualnych potrzeb. Warto już teraz zadeklarować sobie nawzajem, że będziecie się starać, aby wasz seks był jak najprzyjemniejszy, ale też uświadomić sobie, że zbyt duże oczekiwania mogą zepsuć całą zabawę. Zamiast fantazji na temat zmysłowych, erotycznych schadzek lepiej uzbroić się w poczucie humoru i polubić szybkie numerki w krótkich przerwach między karmieniami… To też jest seks i to może być dobry seks! To kwestia waszego nastawienia.

  PRAKTYKA, PRAKTYKA, PRAKTYKA

  Znasz to powiedzenie, że organ nieużywany zanika? Niestety w przypadku seksu, jest w tym trochę prawdy. Bez obaw, penis czy pochwa nie znikną bez seksu, ale już intensywność doznań oraz popęd seksualny mogą się zmniejszyć, jeśli nie będziemy regularnie „ćwiczyć”. Wokół seksu w ciąży krąży wiele mitów. Prawda jest taka, że jeśli ginekolog/ginekolożka mówi, że nie ma przeciwwskazań, seks w ciąży warto uprawiać. To doskonałe przygotowanie do porodu! A jeśli do pieszczot dołączycie jeszcze regularny masaż krocza, zwiększysz swoje szanse na przejście porodu bez urazów. Masaż najlepiej wykonać naturalnym olejem, na przykład ze słodkich migdałów. Partner powinien kciukami lekko rozciągać tkankę w dolnej części wejścia do pochwy (od strony odbytu), trochę tak jakby rysował dwoma palcami literę „U”. Ilustracje znajdziesz w tym artykule.

  OBECNOŚĆ PARTNERA PRZY PORODZIE

  Kolejnym ważnym punktem wpływającym na seks po porodzie jest podjęcie świadomej decyzji o uczestnictwie partnera w porodzie. Dziś obecność ojca dziecka uznawana jest za normę, a nawet konieczność. Rzeczywistość pokazuje jednak, że dla niektórych mężczyzn porodowe obrazy mogą być traumatyczne i negatywnie wpływać na późniejszą chęć do zbliżeń. Nie warto ulegać presji, lepiej samemu zastanowić się, jak takie doświadczenie wpłynie na późniejszą relację i seks po porodzie. Jeśli jest to pierwszy poród, nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji, ale możemy się przygotować, chociażby rozmawiając z położną i oglądając zdjęcia z porodów, aby wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

  JAK (ZA SZYBKO) NIE POCZĄĆ?

  Wiele par odkłada seks po porodzie na później z obawy przed kolejną ciążą. Jest to uzasadniona z biologicznego punktu widzenia obawa – według ekspertów odstęp pomiędzy ciążami powinien wynosić co najmniej 18 miesięcy – tyle czasu potrzebuje kobiecy organizm aby odzyskać siły niezbędne do kolejnej ciąży. Również w tym temacie mamy wiele nieprawdziwych informacji. Z jednej strony, wiele par wierzy, że karmienie piersią jest metodą antykoncepcyjną. To tylko częściowo prawda. Rzeczywiście, u kobiety karmiącej piersią na żądanie w dzień i w nocy owulacja może nie pojawić się przez długi czas, ale aby efekt był utrzymany, muszą być spełnione liczne warunki. Jeśli przed ciążą nie stosowałaś metod obserwacji cyklu, odradzam poleganie na takiej metodzie planowania rodziny. Tylko dokładna znajomość zasad i doświadczenie w obserwacjach zapewniają dostateczną pewność, że uda ci się prawidłowo oznaczyć dni płodne. Kolejnym mitem na temat antykoncepcji jest to, że w czasie karmienia piersią zabronione jest korzystanie z hormonów. Nie jest to prawda. Nie należy stosować środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, ale tzw. tabletki jednoskładnikowe (minipigułki), wkładki wewnątrzmaciczne (spirale) z hormonami czy implanty antykoncepcyjne nie zaszkodzą dziecku. O szczegółach porozmawiaj ze swoim ginekologiem lub ginekolożką. Jeśli nie chcemy lub nie możemy stosować antykoncepcji hormonalnej, pozostają nam do wyboru prezerwatywy męskie i kobiece, spirale bez hormonów i trwała antykoncepcja męska. Wazektomia jest bezpiecznym zabiegiem, na który decydują się często pary, które mają już tyle dzieci, ile planowały. To świetne rozwiązanie, bo skuteczność zabiegu jest właściwie stuprocentowa (sprawdza się to jeszcze na kontrolnych badaniach nasienia), ma on niewiele skutków ubocznych, nie wpływa na doznania mężczyzny, a kobietę uwalnia od konieczności zażywania hormonów czy stosowania innych metod zapobiegania ciąży.

  Udane życie seksualne ma wpływ na całe nasze życie – jesteśmy zdrowsi, szczęśliwsi, kwitnie miłość z partnerem. Najwyższy czas wyrzucić do kosza negatywne przekonania na temat seksu. Bycie mamą lub tatą nie oznacza, że przestajemy być partnerami, małżonkami czy kochankami! Seks po porodzie jest ważny. Zadbanie zawczasu o udany seks po porodzie to jedno z ważniejszych zadań na okres ciąży. Nie zapomnijcie uwzględnić go w waszym kalendarzu przygotowań, pomiędzy wyborem łóżeczka a imienia dla dzidziusia. Naprawdę warto!

  The post Seks po porodzie – kiedy i jak zacząć? appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/seks-po-porodzie-kiedy-i-jak-zaczac/feed/ 16
  Jak rodzą się dzieci na przestrzeni czasu? https://www.feminasum.pl/blog/rodza-sie-dzieci-przestrzeni-czasu/ https://www.feminasum.pl/blog/rodza-sie-dzieci-przestrzeni-czasu/#comments Mon, 18 Sep 2017 15:40:19 +0000 http://www.feminasum.pl/?p=2418 Zastanawiałaś się jak rodziła Twoja babcia, jak Ty przyszłaś na świat, jak urodzą się Twoje wnuki? Dziś porodom w krajach rozwiniętych towarzyszy rozwinięta medycyna. Z jednej strony to dobrze, bo w sytuacji zagrożenia zwykle udaje się uratować i matkę i dziecko, z drugiej, poród to intymny akt, a daleko posunięta medykalizacja odbiera mu pierwotną naturalność. …

  The post Jak rodzą się dzieci na przestrzeni czasu? appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  Zastanawiałaś się jak rodziła Twoja babcia, jak Ty przyszłaś na świat, jak urodzą się Twoje wnuki?

  Dziś porodom w krajach rozwiniętych towarzyszy rozwinięta medycyna. Z jednej strony to dobrze, bo w sytuacji zagrożenia zwykle udaje się uratować i matkę i dziecko, z drugiej, poród to intymny akt, a daleko posunięta medykalizacja odbiera mu pierwotną naturalność. Wiele kobiet, wracając do instynktu i wiary we własną kobiecość odwraca się od tego trendu i decyduje na poród domowy bez żadnych ingerencji. Nasze babki rodziły zupełnie inaczej niż my i co ciekawe mimo, iż ryzyko okołoporodowe było dużo większe, samemu rodzeniu i wychowaniu towarzyszył mniejszy lęk. Być może dlatego, że rodzenie było zwyczajnie częścią życia, czymś naturalnym i nie wymagało „filozofii” i rozmyślań, a młode mamy miały wsparcie tych starszych i bardziej doświadczonych.

  RODZINA WIELODZIETNA – Z WYBORU CZY KONIECZNOŚCI?

  Kiedyś rodziny były bardzo liczne. Nasze prababki miały często po kilkanaścioro dzieci. Rodziły w domach, bez opieki medycznej lub w towarzystwie akuszerki, czerpiącej głównie z medycyny ludowej. Śmierć lub kalectwo dziecka z powodu powikłań porodowych lub częstych wówczas chorób zakaźnych były dość częstym zjawiskiem. Można pomyśleć, że z tego powodu rodziny były tak liczne. Główna przyczyna była jednak znacznie bardziej prozaiczna – był nią brak skutecznej antykoncepcji.

  Obecnie najpopularniejszy jest model rodziny z jednym lub dwójką dzieci. Porody odbywają się głównie w szpitalach, w otoczeniu sprzętu medycznego monitorującego przebieg porodu i pozwalającego na udzielenie pomocy w razie powikłań. Dzięki dobrym warunkom życia i powszechnym szczepieniom ochronnym ryzyko choroby zakaźnej, wraz z jej powikłaniami i zgonem jest niewielkie.

  Oczywiście są też choroby, na które nie da się zaszczepić, których nie da się przewidzieć i uniknąć. Istnieją natomiast sposoby, aby zabezpieczyć się na taką ewentualność. Całkiem niedawno pisałam o bankowaniu krwi pępowinowej. To stosunkowo nowa możliwość zabezpieczenia swojego dziecka (ale często także rodzeństwa czy nawet rodziców) na wypadek poważnej choroby. Warto ją rozważyć, pomimo niemałych kosztów zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie występują np. choroby nowotworowe lub inne schorzenia, które są leczone dzięki komórkom macierzystym.

  Tak zaawansowana medycyna jeszcze niedawno była trudna do wyobrażenia, dziś jest rzeczywistością. O ile zaawansowane metody diagnostyki i leczenia są niewątpliwym osiągnięciem medycyny, o tyle medykalizacja ciąży i porodu są skutkami ubocznymi utrudniającymi większości kobiet okres okołoporodowy.

  CIĘCIE CESARSKIE

  Pierwsze cięcia cesarskie wykonywano w starożytnym Rzymie na martwych kobietach w ciąży, gdyż prawo zakazywało pochowania matki wraz z dzieckiem w łonie. Cięcia cesarskie wykonywane na żywych kobietach, które skutkowały wydobyciem żywego dziecka zwykle i tak ostatecznie kończyły się śmiercią matki. Następowała ona w pierwszych minutach i godzinach po operacji wskutek krwotoku wewnętrznego. Kiedy nauczono się ograniczać krwawienie szyjąc odpowiednio rany, zwłaszcza te na macicy, większość matek i tak umierała w ciągu kilku – kilkunastu dni z powodu zakażenia.

  Cięcia cesarskie jeszcze 20-30 lat temu należały do rzadkości i były związane ze sporym ryzykiem powikłań dla matki i dziecka ze względu na technikę operacji oraz znieczulenie ogólne, które było wówczas jedynym stosowanym do operacji.

  Obecnie cięcia cesarskie są stosunkowo bezpieczne, dzięki zachowaniu zasad aseptyki, nowoczesnych rozwiązań chirurgicznych i znieczulenia regionalnego. Ryzyko powikłań dla matki i dziecka jest oczywiście wciąż znacząco wyższe niż po porodzie naturalnym. Mimo to oprócz operacji ze wskazań medycznych zdarzają się także cięcia cesarskie na życzenie kobiety.

  PORODY NASZYCH BABĆ, MAM, NASZE I NASZYCH DZIECI

  Porody naszych babć były z pewnością obarczone sporym ryzykiem okołoporodowym. Jeszcze 100 lat temu medycyna nie znała rozwiązań na większość okołoporodowych powikłań lub co gorsza stosowano różne metody „wspomagające poród”, które ostatecznie okazały się być zdecydowanie większym zagrożeniem niż korzyścią. Jednak w tamtych czasach kobietom nikt nie odbierał kompetencji i wiary w to, że mogą urodzić swoje dzieci. Poród był zjawiskiem intymnym, naturalnym i … kobiecym, bo obecność ojca przy porodzie raczej się nie zdarzała.

  Jeśli masz jeszcze babcię, zapytaj ją o poród. Nawet jeśli ma już słabą pamięć, swoje porody pamięta niemal na pewno.

  A jakie wspomnienia z porodu ma Twoja mama?

  W czasach PRL umieralność okołoporodowa była zdecydowanie niższa niż przed wojną. Jednak życie kobiet wcale nie stało się łatwiejsze. O szpitalach położniczych z tamtych czasów do dziś krążą legendy. Kobiety rodziły na wieloosobowych salach, gdzie łóżka oddzielone były tylko parawanem, a przez cały czas porodu nie można było wstać nawet do toalety. Zakazywano także jedzenia i picia. Oczywiście o obecności bliskiej osoby w szpitalu nie mogło być mowy ani w czasie porodu ani też na oddziale położniczym.

  Rozdzielano matki i dzieci, przynosząc maluchy jedynie na karmienie – regularnie co 3 godziny niezależnie od potrzeb dziecka. W ten sposób podstawowe potrzeby noworodka – bliskość i karmienie na czas, nie były zaspokajane.

  Współczesne matki mają dużo więcej szczęścia, ponieważ poród rodzinny jest dziś normą, szpitale dysponują salami jednoosobowymi, zapewniającymi intymność. W wielu szpitalach można także skorzystać ze znieczulenia do porodu oraz licznych niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Poród w naturalnej, wertykalnej pozycji nie jest także niczym nadzwyczajnym.

  Noworodki po porodzie są cały czas z mamami, pieszczone i karmione na żądanie. Zaraz po porodzie zapewnia się im kontakt ze skórą matki i wtedy mają szansę po raz pierwszy przyssać się do piersi.

  Naszym oddziałom do ideału wiele brakuje ale patrząc na to, jak szybko zmieniają się warunki, w jakich rodzimy, można przypuszczać, że będzie tylko lepiej.

  Sądzę, że obecnie opieka okołoporodowa rozwija się w jednym z dwóch kierunków – powrotu do natury lub dalszej medykalizacji. Wiele zależy od poziomu świadomości i oczekiwań społeczeństwa, więc w pewnym stopniu dalszy los porodów w Polsce jest e naszych rękach.

  The post Jak rodzą się dzieci na przestrzeni czasu? appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  https://www.feminasum.pl/blog/rodza-sie-dzieci-przestrzeni-czasu/feed/ 20
  Bezczelne reklamy mleka modyfikowanego https://www.feminasum.pl/blog/bezczelne-reklamy-mleka-modyfikowanego/ https://www.feminasum.pl/blog/bezczelne-reklamy-mleka-modyfikowanego/#comments Wed, 16 Aug 2017 16:38:31 +0000 http://www.feminasum.pl/?p=2383 Nie ma się co oszukiwać, mleko modyfikowane jest reklamowane mimo wszelkich rekomendacji i zakazów. I to nie tylko to dla dzieci powyżej szóstego miesiąca życia. Zresztą co to za różnica? Dla rodzica prawie żadna! Reklamowane jest konkretne mleko modyfikowane i nie ma znaczenia czy jest ono w reklamie oznaczone cyfrą 1, 2 czy 3. Mleko …

  The post Bezczelne reklamy mleka modyfikowanego appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  Nie ma się co oszukiwać, mleko modyfikowane jest reklamowane mimo wszelkich rekomendacji i zakazów. I to nie tylko to dla dzieci powyżej szóstego miesiąca życia. Zresztą co to za różnica? Dla rodzica prawie żadna! Reklamowane jest konkretne mleko modyfikowane i nie ma znaczenia czy jest ono w reklamie oznaczone cyfrą 1, 2 czy 3. Mleko modyfikowane to mleko modyfikowane! Rodzic zapamięta markę, nie numerek. W dodatku mieszanka przedstawiana jest jako zdrowe żywienie i to co najlepsze dla dziecka.

  SZTUCZNA MIESZANKA – ALTERNATYWA DLA MLEKA MATKI?

  Nigdy! Nie jesteśmy w stanie w laboratorium odtworzyć nawet połowy składników mleka matki. W reklamach telewizyjnych możemy zobaczyć kochającą mamę karmiącą dziecko mlekiem modyfikowanym, a cały obrazek opatrzony jest komentarzem o tym, że matka wie, co dla dziecka jest najlepsze i jak wspierać jego rozwój. Wspieranie rozwoju poprzez… żywienie sztuczne?  Kochasz – karmić (tak jak możesz i potrafisz), ale granie na emocjach w reklamie mleka sztucznego to w moim odczuciu przesada. Oczywiście, że każda matka kocha swoje dziecko ale wyrazem tego z pewnością nie jest sposób żywienia, zwłaszcza TĄ KONKRETNĄ mieszanką. Większość matek podaje mleko sztuczne, bo nie potrafiły poradzić sobie inaczej, nie uzyskały pomocy w karmieniu piersią i z wielu innych powodów, a naprawdę bardzo rzadko z wyboru czy niewiedzy.  Kochająca matka… czyli miłość można mierzyć sposobem karmienia? Bez przesady! Doskonale wiemy, że każda matka chce dla dziecka jak najlepiej i sugerowanie, że „najlepiej” podać mieszankę określonej firmy jest dla mnie nie do przyjęcia.  Zalety produktu można pokazać w mniej rażący sposób. Poza tym prawda jest taka, że każda mieszanka zawiera praktycznie to samo, bo normy dotyczące ich składu są bardzo wąskie.

  Jednak producenci mieszanek wprowadzają w błąd, i to delikatnie mówiąc, bo wielokrotnie też spotkałam się z reklamą bezczelną i przekraczającą wszelkie granice. Zgodnie z Kodeksem Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece do rodziców nie powinna docierać reklama mleka modyfikowanego dla dzieci do szóstego miesiąca życia. Jak już wspominałam powyżej to właściwie niewiele zmienia. Producenci przedstawiają dokładnie taką samą mieszankę tylko przeznaczoną dla nieco starszych niemowląt.

  Reklamy mieszanek są dostępne na wielu konferencjach dla położnych, domyślam się że także na tych dla lekarzy. Profesjonaliści zwykle nie są naiwni i z dużym przymrużeniem oka traktują wymienione przez sprytnych marketingowców zalety mleka modyfikowanego. Wracając więc do reklam dla rodziców…

  MIESZANKA TAKA JAK MLEKO MAMY?

  Na jednej z konferencji dla rodziców przedstawicielka znanej marki mleka modyfikowanego próbowała przekonywać rodziców, że praktycznie każdy zawarty w mieszance składnik jest „dokładnie taki sam jak w mleku matki”. Notorycznie używała właśnie tego sformułowania „dokładnie taki jak w mleku matki”. Jak to działa na psychikę? Moim zdaniem to jest perfidna manipulacja. Przedstawicielka firmy poddawała jej każdego rodzica, który podszedł do stoiska. Kiedy rodzice weszli do sali wykładowej podeszłam do przedstawicielki i zapytałam dlaczego stosuje uparcie właśnie takie sformułowania. Kobieta była wielce oburzona i nadal twierdziła, że wszystkie składniki mieszanki są dokładnie takie jak w mleku matki. Nie dość, że takie twierdzenie jest dalekie od prawdy, to jeszcze zapomniała dodać, że większości składników mleka matki w tej mieszance nie ma w ogóle i pewnie nigdy nie będzie.

  Nikt nie sprawdza tego jaki przekaz proponują przedstawiciele handlowi firm produkujących mleko modyfikowane w bezpośrednim kontakcie z rodzicami, tego się nie da udowodnić i tylko dlatego nie podaje nazwy marki, o którą chodzi.

  W rozmowie przedstawicielki z rodzicami bardzo często pojawiało się także sformułowanie „gdyby jednak nie mogła pani karmić piersią”. Dlaczego miałaby nie móc? Dlaczego kobiecie w ciąży co najmniej 5 razy powtórzono, że być może nie będzie mogła karmić piersią? Do tego słowa „wiele matek nie może karmić piersią”, jakby usprawiedliwiające ewentualne szybkie podanie mm, bo przecież pewnie jesteś w tej grupie, która „nie może”.

  MAMA KARMI PIERSIĄ, TATA PODAJE BUTELKĘ

  Chamski marketing jest, był i będzie. Pewnie mój wpis też tego nie zmieni. Dlaczego więc go popełniam? Otóż parę dni temu, na jednej z grup facebookowych rozgorzała dyskusja wokół reklamy mleka modyfikowanego firmy Nestle. Akurat trwał tydzień karmienia piersią.

  Z tej okazji powinniśmy spotykać się z akcjami promującymi i wspierającymi karmienie naturalne, a tu taka niespodzianka: producent mleka Nan promuje swój produkt jako alternatywę dla karmienia naturalnego. Reklama bije po oczach:

  Bezczelne reklamy mleka modyfikowanego

  „Mama karmi piersią, tata podaje butelkę” – co to do cholery ma być? Oburzone matki postanowiły napisać wiadomość w tej sprawie do przedstawiciela firmy, zajmującego się facebookowym fanpagiem Nestle – zdrowy start w przyszłość (już sama nazwa fanpaga jest irytująca, czyż nie?), na którym pojawiła się ta żenująca reklama. Jedna z mam przesłała treść swojej wiadomości na facebooku oraz odpowiedź wysłaną automatycznie z fanpaga Nestle.

  Żeby nie wklejać niezliczonej ilości screenów, napiszę, że odpowiedź na tę wiadomość brzmiała tak:

  Justyno, w pełni popieramy stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Uważamy, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt i powinno być kontynuowane tak długo jak to możliwe. Najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki. Zaspokaja ono w pełni potrzeby organizmu malca zapewniając mu niezbędne składniki odżywcze, wzmacnia także system odpornościowy dziecka chroniąc przed chorobami i infekcjami. Promujemy karmienie piersią i czujemy się zobligowani do przestrzegania postanowień przyjętych przez WHO. W konsekwencji nie oferujemy bezpłatnych lub po obniżonej cenie preparatów do początkowego żywienia niemowląt oraz ich próbek. Dodatkowo, respektujemy również zakaz reklamy tych produktów. Oprócz tego rokrocznie wspieramy Światowy Tydzień Karmienia piersią na Facebooku na naszym profilu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość. Treści promujące karmienie piersią można także znaleźć na naszej stronie internetowej www.zdrowystartwprzyszlosc.pl. Każdy Rodzic jest świadomy i to on podejmuje decyzje, jak karmi swoje maleństwo na różnych etapach jego życia. Niektóre mamy wracają do pracy po 6. miesiącu życia dziecka i chcą połączyć karmienie piersią z mlekiem modyfikowanym, inne chcą karmić w sposób mieszany, czyli pierś i butelka w parze, z innych powodów. Uważamy, że mają prawo do pełnej informacji o każdym ze sposobów karmienia, a także do świadomego wyboru, co do sposobu, w jaki żywią swoje dziecko.

   

  Jako doradca laktacyjny, położna, kobieta, nie godzę się na tak bezczelne reklamy. Wiem też, że nie ma sensu rozmawiać z producentem. Dlatego zdecydowałam się na ten wpis wraz z podaniem marki mleka i miejsca gdzie można znaleźć reklamę. Producent mleka modyfikowanego wspiera karmienie naturalne? Czyli woli nie zarabiać? Przezabawne. Pod przykrywką  promocji karmienia piersią przemyca się reklamę mieszanki, to popularne zagranie marketingowe. W dodatku za stronie Nestle można znaleźć stek bzdur o karmieniu piersią, takich jak dieta matki karmiącej, która rzekomo powinna wystrzegać się cukru i kapusty oraz innych potraw wzdymających. Ręce opadają. No ale raczej nikt nie przykłada uwagi do jakości porad na temat czegoś, co jest zagrożeniem dla sprzedaży produktu.

  Wracając do reklamy…  mama karmi piersią, tata podaje butelkę, ale… butelką można podać też odciągnięte mleko mamy. Przecież mieszanka jest skrajną ostatecznością wtedy, kiedy matka naprawdę nie chce lub nie może karmić piersią. Mleko modyfikowane nie jest alternatywą dla taty żeby też mógł karmić dziecko, alternatywne mogą być metody podania mleka, a nie jego rodzaj. Oczywiście, na fanpagu Nestle pada pytanie czy karmisz mieszanie czy odciąganym mlekiem ale moim zdaniem odbiór i tak jest tylko jeden… a może się mylę i to tylko moje wrażenie?

  Agresywny marketing sztucznych mieszanek powoduje, że jeszcze bardziej ostrożnie podchodzę do samych produktów i ich jakości. Rodzice również są na szczęście coraz bardziej ostrożni w interpretacji reklam, a mimo to reklamy wciąż działają, nie bez powodu idą za nimi olbrzymie pieniądze. Reklamy mleka modyfikowanego coraz częściej są agresywne, nachalne i … zwyczajnie nieprawdziwe. Warto zachować zdrowy rozsądek, a może i reagować…?

  Swoją drogą jest duże ryzyko, że reklama mieszanki właśnie wyświetla Ci się mniej więcej na początku tekstu (a google daje możliwość blokowania reklam alkoholu ale mieszanek juz nie!), co w kontekście tego wpisu jest nieco zabawne. Widzisz to? Ja TAK 😉

   

  The post Bezczelne reklamy mleka modyfikowanego appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  https://www.feminasum.pl/blog/bezczelne-reklamy-mleka-modyfikowanego/feed/ 46
  Bankowanie krwi pępowinowej – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji? https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/bankowanie-krwi-pepowinowej-warto-wiedziec-podjeciem-decyzji/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/bankowanie-krwi-pepowinowej-warto-wiedziec-podjeciem-decyzji/#comments Tue, 08 Aug 2017 18:56:42 +0000 http://www.feminasum.pl/?p=2374 Komórki macierzyste – czym są i jaka jest ich rola? Jakie leczenie komórkami macierzystymi jest obecnie prowadzone, a jakie terapie są w fazie badań? Czy komórki macierzyste pomogą dzieciom z autyzmem? Warto poznać odpowiedź na te pytania przed podjęciem decyzji o pobraniu krwi pępowinowej swojego dziecka i bankowaniu komórek macierzystych. Warto też wiedzieć jakie są …

  The post Bankowanie krwi pępowinowej – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji? appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  Bankowanie krwi pępowinowej - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?Komórki macierzyste – czym są i jaka jest ich rola? Jakie leczenie komórkami macierzystymi jest obecnie prowadzone, a jakie terapie są w fazie badań? Czy komórki macierzyste pomogą dzieciom z autyzmem? Warto poznać odpowiedź na te pytania przed podjęciem decyzji o pobraniu krwi pępowinowej swojego dziecka i bankowaniu komórek macierzystych. Warto też wiedzieć jakie są plusy i minusy bankowania krwi pępowinowej, a także alternatywnych metod leczenia oraz gdzie szukać więcej informacji na ten temat.

  BANKOWANIE KRWI PĘPOWINOWEJ

  Kiedy pierwszy raz usłyszałam o możliwości bankowania krwi pępowinowej, byłam studentką położnictwa i nawet nie przypuszczałam, że za kilkanaście lat ten temat będzie budził wiele kontrowersji. Dziś postanowiłam ponownie przejrzeć doniesienia naukowe i dane na ten temat i  oparciu o nie napisać w miarę możliwości obiektywny wpis. Przejrzałam strony internetowe banków komórek macierzystych, organizacji wspierających bankowanie krwi pępowinowej, a także wpisy i komentarze przeciwników takiej metody leczenia. Przede wszystkim skupiłam się jednak na obiektywnej wiedzy i wynikach badań naukowych nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii różnych schorzeń.

  KOMÓRKI MACIERZYSTE – CZYM SĄ I JAK JE POZYSKAĆ?

  Komórki macierzyste są niedojrzałe i niewyspecjalizowane, dlatego mogą dać początek każdej komórce naszego organizmu. Komórką macierzystą z ogromnym potencjałem jest zapłodniona komórka jajowa, która daje początek wszystkim komórkom ciała człowieka (a także łożyska). Ze względu na tak duży potencjał komórek macierzystych, współczesna medycyna wciąż próbuje znaleźć dla nich nowe zastosowania.

  Komórki macierzyste można pozyskać z trzech źródeł: metodą inwazyjną ze szpiku lub krwi dawcy oraz metodą nieinwazyjną z krwi pępowinowej. Czym różnią się te metody? Każda z nich ma swoje plusy i minusy.

  Pobranie komórek macierzystych ze szpiku kostnego wymaga wielokrotnego nakłucia talerzy kości biodrowych, zabieg wykonuje się w kilkugodzinnym znieczuleniu ogólnym, które jest dodatkowym obciążeniem dla dawcy. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej dawcy wydaje się być mniej inwazyjne. Jednak ze względu na małą ilość komórek macierzystych we krwi, pobranie musi być poprzedzone podawaniem leków zwiększających wzrost pożądanych linii komórkowych. Pobieranie komórek z krwi żylnej trwa zwykle kilka godzin. W obu przypadkach konieczne jest znalezienie odpowiedniego dawcy, co znacząco wydłuża czas oczekiwania na leczenie.

  Do komórek macierzystych z krwi pępowinowej mamy dostęp natychmiast, kiedy zaistnieje potrzeba ich zastosowania w leczeniu, nie tracimy więc czasu na poszukiwanie dawcy. Istotny jest także fakt, że nie istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepu z własnych komórek. Dodatkowo komórki macierzyste często mogą być wykorzystane w terapii członków rodziny – rodzeństwa lub rodziców, a szanse na zgodność antygenową w tym przypadku są znacznie większe niż w przypadku komórek szpikowych czy z krwi obwodowej. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej można pobrać tylko raz w życiu – po porodzie. Rodzice muszą podjąć tę ważną decyzję jeszcze przed narodzinami dziecka, a przecież w tym okresie ewentualna choroba jest jedną z ostatnich rzeczy, o których myślimy. Pobranie i przebadanie komórek macierzystych to koszt ok 2 tysięcy złotych. Następnie raz w roku naliczana jest opłata za ich przechowywanie – w zależności od wybranej opcji, jest to koszt ok 500-800zł za każdy rok przechowywania.

  W JAKICH CHOROBACH WYKORZYSTUJE SIĘ KOMÓRKI MACIERZYSTE?

  Komórki macierzyste wykorzystywane są w leczeniu ok. 80 różnych chorób. Najczęściej są to choroby o podłoży immunologicznym, nowotworowe oraz hematologiczne. Opis ponad tysiąca przypadków wykorzystania komórek macierzystych można znaleźć na stronie Polskiego Banku Komórek Macierzystych wraz z jednostką chorobową, wiekiem pacjenta i źródłem komórek macierzystych, które wykorzystano.

  Komórki macierzyste wykorzystuje się zarówno w terapii standardowej, jak i eksperymentalnej, ponieważ wciąż trwają badania nad ich nowymi właściwościami i możliwościami terapeutycznymi. Ostatnio w Stem Cells Translational Medicine ukazał się artykuł Geraldine Dawson i wsp. na temat wykorzystania komórek macierzystych u dzieci z autyzmem, których rodzice postanowili pobrać krew pępowinową po porodzie. Badania pierwszej fazy wykazały, że dożylna podaż autologicznych (czyli własnych) komórek macierzystych jest bezpieczna u małych pacjentów z autyzmem oraz przynosi znaczącą poprawę w zachowaniu pacjentów, zwłaszcza w pierwszych 6 miesiącach po infuzji zarówno w ocenie rodziców jak i ocenie objawów klinicznych. Wyniki badań są bardzo obiecujące, zwłaszcza, że liczba dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem z roku na rok rośnie.

  Wielkie nadzieje wiąże się także z wykorzystaniem tzw. mezenchymalnych komórek macierzystych pochodzących ze sznura pępowinowego, które mają zdolność przekształcania się w komórki kostne, chrzęstne, a nawet nerwowe. Wyróżnia je także to, że mogą być zawsze zastosowane w terapii całej rodziny. Mogą także zwiększać możliwości terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej (mogą być łączone).

  CZY WARTO POBRAĆ KREW PĘPOWINOWĄ?

  Na to pytanie każdy rodzic musi sobie odpowiedzieć sam. Moją rolą, jako położnej jest edukowanie, a nie sugerowanie decyzji. Przechowywanie krwi pępowinowej w rodzinnym banku jest sporym wydatkiem, na który z całą pewnością nie każdy może sobie pozwolić, to chyba jedyny minus tej metody. Jednak wciąż częstą przyczyną, dla której rodzice nie zdecydowali się na zdeponowanie krwi pępowinowej swoich dzieci jest brak wiedzy o takiej możliwości.

  Z całą pewnością warto szczególnie rozważyć taką możliwość wtedy, gdy starsze dziecko jest chore na choroby, które mogą być leczone komórkami macierzystymi  lub w rodzinie występują choroby nowotworowe.

  Ogólnopolska Kampania Prawo do Pępowiny na swojej stronie internetowej zamieszcza dane i informacje o bankowaniu komórek macierzystych, jej rolą jest wsparcie merytoryczne rodziców przed podjęciem tej ważnej decyzji. Warto odwiedzić stronę kampanii przed podjęciem decyzji, jak i przed ewentualnym podpisaniem umowy z bankiem, aby dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę.

  Bankowanie komórek macierzystych i stosowanie terapii i z ich użyciem uzyskało pozytywna opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Położnych. Parlament Europejski wzywa państwa unijne do wspierania rodziców w podejmowaniu świadomej decyzji o bankowaniu krwi pępowinowej.

  Na koniec dodam, że krew pępowinowa nie jest zabezpieczeniem na wszelką ewentualność i lekiem na każdą chorobę. Ryzyko, że będzie potrzebne tak zaawansowane leczenie też jest na szczęście niewielkie. Jednak w skali społeczeństwa jest to duża ilość przypadków. Warto więc zapoznać się z tematem, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

  The post Bankowanie krwi pępowinowej – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji? appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/bankowanie-krwi-pepowinowej-warto-wiedziec-podjeciem-decyzji/feed/ 22
  Karmienie piersią – kto pomoże w problemach laktacyjnych? https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/karmienie-piersia-kto-pomoze-w-problemach-laktacyjnych/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/karmienie-piersia-kto-pomoze-w-problemach-laktacyjnych/#comments Fri, 04 Aug 2017 05:53:11 +0000 http://www.feminasum.pl/?p=2365 Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia, a także ważnym elementem diety po 1 roku życia. Coraz więcej mam ma tego świadomość i chce karmić piersią jak najdłużej. Wiele z nich przygotowuje się do tego jeszcze w czasie ciąży. Jednak mimo świetnego przygotowania i pozytywnego nastawienia czasem mogą pojawić się problemy laktacyjne. Wtedy …

  The post Karmienie piersią – kto pomoże w problemach laktacyjnych? appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  Karmienie piersią - kto pomoże w problemach laktacyjnych?Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia, a także ważnym elementem diety po 1 roku życia. Coraz więcej mam ma tego świadomość i chce karmić piersią jak najdłużej. Wiele z nich przygotowuje się do tego jeszcze w czasie ciąży. Jednak mimo świetnego przygotowania i pozytywnego nastawienia czasem mogą pojawić się problemy laktacyjne. Wtedy warto poszukać pomocy w dobrej poradni laktacyjnej, zwracając szczególną uwagę na to, w czyje ręce oddajemy tak ważną sprawę jak pomoc w karmieniu swojego dziecka.

  PROBLEM LAKTACYJNY – GDZIE SZUKAĆ POMOCY

  Pomocy w problemach laktacyjnych, a także typowych dla tego okresu sytuacjach możesz oczekiwać od: położnej z sali porodowej, oddziału położniczego i noworodkowego, położnej środowiskowej i doradcy laktacyjnego (lub konsultanta laktacyjnego). Opiszę pokrótce czego możesz się spodziewać na każdym etapie.

  Pierwszą osobą, z którą ma kontakt noworodek i świeżo upieczona mama jest położna z sali porodowej. To ona powinna pomóc w przystawieniu dziecka do piersi natychmiast po porodzie drogami natury i jak najszybciej po cieciu cesarskim (w tym drugim przypadku czasem jest to położna z sali pooperacyjnej lub oddziału położniczego).

  Noworodek urodzony naturalnie bez medykalizacji i powikłań ma bardzo silne odruchy, które umożliwiają mu samodzielne odnalezienie piersi, wspięcie się na nią oraz prawidłowe przystawienie. Następnie odruch ssania umożliwia pobranie pierwszej w życiu porcji pokarmu. Jest ona niewielka ale bardzo ważna, dlatego warto dać mamie i dziecku odpowiednią ilość czasu na kontakt skóra do skóry. Powinien on być nieprzerwany przez co najmniej 2 godziny po porodzie.

  Zdrowe noworodki wraz z mamami przebywają na oddziale położniczym w systemie rooming-in czyli cały czas są przy mamie. To optymalne warunki do karmienia piersią na żądanie. W czasie pobytu na oddziale położniczym masz prawo wymagać pomocy w karmieniu piersią od położnych z oddziału. W sytuacji, gdy maleństwo znajduje się na oddziale noworodkowym, masz prawo je odwiedzać i karmić piersią, jeśli tylko jest to możliwe. Ewentualnego wsparcia i pomocy powinny udzielić wtedy położne z oddziału noworodkowego.

  Położna z oddziału położniczego lub noworodkowego powinna posiadać aktualną wiedzę na temat fizjologii laktacji, a także umiejętności, aby pomóc mamie w typowych problemach związanych np. z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi, pozycją do karmienia oraz udzielić informacji na temat zasad karmienia noworodka. Jednak w sytuacji większych problemów laktacyjnych, w szpitalu powinien być dostępny doradca laktacyjny. Niestety wciąż wiele szpitali nie posiada takiego specjalisty.

  Po wyjściu ze szpitala możesz skorzystać ze wsparcia położnej środowiskowej, która udzieli podstawowej pomocy i informacji z zakresu laktacji ale w ramach wizyty patronażowej nie udziela porad laktacyjnych. Jeśli po wyjściu ze szpitala pojawi się problem i będziesz potrzebować pomocy, możesz skorzystać z porady laktacyjnej, jednak takie porady są płatne. Ważne, aby w takiej sytuacji wybrać dobrego doradcę laktacyjnego.

  DORADCA LAKTACYJNY

  Doradca laktacyjny to profesjonalista, który posiada wiedzę i umiejętności w zakresie pomocy w problemach laktacyjnych, także tych najtrudniejszych i najbardziej złożonych. W Polsce sprawdzonym i docenianym tytułem jest „certyfikowany doradca laktacyjny”, w skrócie CDL. Istnieje także międzynarodowy tytuł konsultanta laktacyjnego.

  Jednak warto podkreślić, że doradca laktacyjny czy konsultant laktacyjny to nie zawód, a jedynie tytuł potwierdzający wiedzę i umiejętności w zakresie pomocy w problemach laktacyjnych. To oznacza, że każdy doradca może udzielać porad jedynie w zakresie swoich kompetencji zawodowych. Czyli w praktyce, aby móc udzielić porady laktacyjnej należy posiadać prawo wykonywania zawodu medycznego. Uprawnienia do badania kobiety, piersi, noworodka, stawiania diagnozy czy zaleceń medycznych posiada położna, lekarz (ewentualnie pielęgniarka).

  Wybierając doradcę laktacyjnego upewnij się, że posiada on kompetencje zawodowe oraz tytuł doradcy laktacyjnego. Niestety w Polsce swoje usługi oferuje także wielu oszustów, którzy nie posiadają wymaganych prawem kwalifikacji. Mimo braku wykształcenia, uprawniającego do udzielenia pełnej porady laktacyjnej, wprowadzają w błąd, mianując się „doradcami laktacyjnymi” czy oferujący porady laktacyjne. Teoretycznie taką usługę może oferować każdy. Prawo łamie dopiero wykonując czynności medyczne bez dyplomu, a to ciężko ustalić. Bądź uważna…

  PORADA LAKTACYJNA

  Zastanawiasz się jak wygląda porada laktacyjna? Może ona odbywać się w poradni laktacyjnej lub w Twoim domu. Większość mam wybiera wizytę domową, bo jest wygodniejsza niż odwiedzenie poradni z małym dzieckiem. Porada trwa zwykle 90-120 minut, a wizyty kontrolne nieco krócej.

  Standardowo porada laktacyjna rozpoczyna się od rozmowy, w czasie której przedstawisz swoje obawy i problemy laktacyjne. Doradca dopyta o szczegóły i przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący karmienia, stanu zdrowia Twojego i dziecka, przebiegu porodu i okresu poporodowego, ewentualnych dolegliwości. Następnie zaproponuje badanie piersi. To ważne, aby określić, czy nie ma w nich niepokojących zmian, czy brodawki nie są uszkodzone, czy pierś jest prawidłowo zbudowana. Kolejnym etapem jest badanie dziecka. Doradca powinien je dokładnie obejrzeć, zbadać, a przede wszystkim zważyć. Ważnym elementem badania dziecka jest dokładna ocena jego jamy ustnej, w tym wędzidełek, ruchomości języka oraz sposobu ssania.

  Po zakończeniu wywiadu i badania mamy oraz dziecka, przychodzi czas na karmienie. Doradca laktacyjny zazwyczaj najpierw obserwuje sposób karmienia. Jeśli jest taka potrzeba, udziela wskazówek, porad, koryguje błędy. Ocena ssania piersi pomaga nam na przykład odpowiedzieć na pytanie dlaczego dziecko nie rośnie prawidłowo, dlaczego mama ma uszkodzone brodawki lub odczuwa ból w czasie karmienia.

  Na samym końcu doradca laktacyjny stawia diagnozę, wyjaśnia przyczyny problemu laktacyjnego, a przede wszystkim udziela porady, wskazówek, zaleca odpowiednie postępowanie. Może także zasugerować potrzebę wizyty kontrolnej np. za kilka dni.

  W sytuacji, gdy już na początku wizyty dziecko jest głodne i domaga się karmienia lub jest niespokojne, można odwrócić opisany schemat działania i rozpocząć wizytę od karmienia. Ważne jednak, aby porada laktacyjna zwierała wszystkie wymienione powyżej elementy.

  CENA PORADY LAKTACYJNEJ

  Porada laktacyjna nie jest świadczeniem refundowanym przez NFZ, jest więc usługą płatną. Cena wizyty w dużym mieście to średnio 150-200zł, chociaż zdarzają się ceny nieco niższe, jak i znacznie wyższe (np. w Warszawie nawet do 250-300zł). W mniejszych miastach ceny są zwykle nieco niższe, w granicach 100-150zł.

  Sądzę, że warto uwzględnić ewentualny wydatek na taką usługę kompletując wyprawkę dla malucha i odłożyć na ten cel kilkaset złotych. Jeśli nie będzie potrzeby korzystania z porady laktacyjnej, z pewnością przydadzą się na inny cel. Wydając pieniądze na dobrą poradę laktacyjną, w rzeczywistości oszczędzasz, bo koszt mleka modyfikowanego to kilkaset złotych miesięcznie plus bezcenne zdrowie, bo dzieci karmione sztucznie częściej chorują, zużywają więcej leków, częściej mają problemy trawienne czy alergie. Dlatego, jest o co walczyć.

  Wszystkie Mamy z Wrocławia w razie potrzeby zapraszam do mojej poradni laktacyjnej z dojazdem do domu. Szczegóły na stronie: http://poloznawroclaw.pl/

  The post Karmienie piersią – kto pomoże w problemach laktacyjnych? appeared first on FeminaSum.pl.

  ]]>
  https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/karmienie-piersia-kto-pomoze-w-problemach-laktacyjnych/feed/ 24