FeminaSum.pl https://www.feminasum.pl Położna o ciąży, porodzie, antykoncepcji i dziecku Sat, 30 May 2020 17:30:48 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 Koronawirus – ciąża i poród w czasie pandemii https://www.feminasum.pl/blog/koronawirus-ciaza-i-porod-w-czasie-pandemii/ https://www.feminasum.pl/blog/koronawirus-ciaza-i-porod-w-czasie-pandemii/#respond Sat, 30 May 2020 17:27:10 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2769 Koronawirus (COVID-19) to ogromny problem gdy jesteś w ciąży, a zwłaszcza, gdy zbliża się termin Twojego porodu. Obawa przed zakażeniem to już nie tylko lęk o własne zdrowie. Wpływ koronawirusa na rozwój płodu nie jest do końca znany. Stan szpitali i wolnych miejsc w nich może się zmienić z dnia na dzień, a już od dłuższego …

The post Koronawirus – ciąża i poród w czasie pandemii appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Koronawirus (COVID-19) to ogromny problem gdy jesteś w ciąży, a zwłaszcza, gdy zbliża się termin Twojego porodu. Obawa przed zakażeniem to już nie tylko lęk o własne zdrowie. Wpływ koronawirusa na rozwój płodu nie jest do końca znany. Stan szpitali i wolnych miejsc w nich może się zmienić z dnia na dzień, a już od dłuższego czasu odwoływane są ważne badania w czasie ciąży. Pojawiły się też ogromne zmiany w funkcjonowaniu szpitali. Ta sytuacja nasila lęk związany z porodem i pobytem w szpitalu. Jak się przygotować na to niełatwe doświadczenie i opanować lęk przed nieznanym?

KORONAWIRUS A OGRANICZENIA WIZYT I BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH

Gdy koronawirus pojawił się w Polsce, początkowo nikt nie potraktował go poważnie. Tymczasem pojawił się szereg nakazów i zakazów, aby ograniczyć szerzenie się infekcji. Koronawirus jest nowym dla ludzi patogenem i dlatego niewiele jeszcze o nim wiemy. Na ten moment statystyki pokazują, że ludzie młodzi i zdrowi, a zwłaszcza dzieci rzadko mają objawy choroby, w najmniejszym stopniu dotyczą ich także powikłania. Jednak nie oznacza to, że takie osoby nie mogą także zachorować, takie przypadki również się zdarzały.

Wpływ zakażenia koronawirusem na rozwój płodu nadal jest niejasny. Dotychczasowe dane są raczej optymistyczne, gdyż nie wykazano wpływu zakażenia na powstawanie wad u dziecka ani zakażenia dziecka przez chorą matkę w czasie ciąży. Jednak dane te dotyczyły dotychczas tylko zaawansowanej ciąży. Obecnie zaleca się szczególną ostrożność w okresie ciąży. Pamiętajmy o tym, że to okres zwiększonej podatności na różne infekcje.

Opieka okołoporodowa została przeorganizowana tak, aby ograniczyć zagrożenie dla matek i dzieci, ale także udzielić pomocy ciężarnym i rodzącym już zakażonym lub z podejrzeniem zakażenia.

Wszystkie wizyty w gabinetach medycznych w czasie ciąży zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Tam gdzie to możliwe osobiste wizyty zastępowane są konsultacjami online.

Sama również oferuję swoje usługi w formie zdalnej. Z tym, że nie w formie teleporady, bo jest to dość mało komfortowe, a w formie telekonferencji online, gdzie można skorzystać z mikrofonu, kamerki i wiele rzeczy wyjaśnić bez bezpośredniego kontaktu. Jeśli chcesz skorzystać z takiej formy pomocy, wejdź na moją stronę i poczytaj o szczegółach: https://poloznawroclaw.pl/konsultacje-online/.

Jednak badań prenatalnych nie da się wykonać zdalnie, na planowe badania krwi, badania ginekologiczne czy USG trzeba zgłosić się osobiście. Problemy zdrowotne i niepokojące objawy w czasie ciąży np. infekcje układu moczowego czy pochwy wymagają osobistej wizyty w placówce medycznej.

Gabinety podjęły różne decyzje dotyczące odwołania lub realizacji wizyt. Część z nich całkowicie odwołała wszystkie wizyty i ewentualnie oferuje tylko teleporady. Jeśli Twoja planowa wizyta została odwołana, skontaktuj się z placówką medyczną i ustal z lekarzem prowadzącym na ile niezbędne jest Twoje pojawienie się w gabinecie. Jeśli jest to niezbędne, ale w tej placówce niemożliwe, poszukaj innego miejsca (być może zostanie Ci ono wskazane).

Kiedy niezwłocznie musisz udać się do placówki medycznej będąc w ciąży?

– Gdy pojawią się skurcze macicy.

– Gdy masz objawy infekcji miejscowej (ból, swędzenie itp) – gabinet.

– Gdy nie czujesz ruchów dziecka – szpital.

– Gdy pojawi się krwawienie z dróg rodnych – natychmiast jedź do szpitala!

– Gdy gwałtownie odpłyną wody płodowe.

– Gdy pojawią się inne, niepokojące objawy.

Część badań profilaktycznych w czasie ciąży może poczekać, jednak na wykonanie niektórych, istotnych badań masz tylko niewielkie okienko czasowe. W grupach kobiet niskiego ryzyka można rozważyć rezygnację z danego badania lub jeśli to możliwe, przesunięcia na późniejszy termin (np. krzywej cukrowej u ciężarnych bez obciążeń). Pytanie czy bardziej ryzykowne jest zrezygnowanie z badań czy ryzyko zakażenia koronawirusem pozostaje otwarte…

PORÓD A KORONAWIRUS

Ogromne zmiany zaszły w postępowaniu z ciężarnymi oraz organizacją pracy szpitalnych oddziałów, w tym pionu ginekologiczno – położniczego.

Przede wszystkim:

Jeśli masz objawy infekcji koronawirusem, duszności, kaszel, gorączkę, albo miałaś kontakt z osobą chorą poinformuj o tym koniecznie! Pomoc nadal zostanie Ci udzielona, jednak z zachowaniem zasad, które ochronią przed zakażeniem personel szpitala, inne pacjentki oraz Twoje dziecko. To bardzo ważne!

Przy przyjęciu do szpitala każda pacjentka jest pytana o kilka kwestii związanych z ryzykiem zakażenia koronawirusem. Mierzona jest też temperatura. Jeśli ryzyko zakażenia było niskie, procedury przyjęcia nie ulęgają zmianie.

U pacjentek podejrzanych o zakażenie konieczna jest weryfikacja i przyjęcie do sali – izolatki. Dowiedz się także, który najbliższy szpital w Twojej okolicy przyjmuje kobiety w ciąży i rodzące zakażone lub podejrzane o zakażenie.

Pacjentki zakażone, z pozytywnym testem przechodzą na „szlak zakaźny” i wykonywane jest cięcie cesarskie. Chora matka izolowana jest także od swojego dziecka po porodzie do czasu wyzdrowienia.

ODWIEDZINY W SZPITALACH I PORODY RODZINNE

We wszystkich szpitalach w Polsce nie ma obecnie możliwości odwiedzin. Do szpitala wpuszczany jest tylko pacjent i na wstępie przeprowadza się wywiad, a w razie potrzeby także badanie pod kątem zakażenia koronawirusem.

Niektóre szpitale, także położnicze zezwalają na doniesienie brakujących rzeczy dla pacjentki. W niektórych nie jest to możliwe, a sytuacja dynamicznie się zmienia.

Porody rodzinne w większości szpitali w Polsce są w tej sytuacji niemożliwe. Niektóre szpitale oferują dedykowaną opiekę położnej w czasie porodu i po porodzie za dodatkową opłatą. Jeśli jest taka możliwość w Twojej okolicy, może warto ją rozważyć?

Na ten moment (końcówka maja, początek czerwca 2020) niektóre szpitale wracają do porodów rodzinnych lub rozważają taką możliwość.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PORODU?

Wszystkie zajęcia w szkołach rodzenia zostały odwołane i tylko nieliczne oferują zajęcia online. Ja zdecydowałam się prowadzić szkołę rodzenia w takiej formie i wyszło świetnie. Spotkania grupowe odbywały się w IV edycjach, być może powstanie jeszcze jedna. Można także skorzystać z przygotowania indywidualnego w dogodnych terminach i z poziomu własnej kanapy. Chcesz spróbować? Zapraszam do kontaktu: m.lepucka@poloznawroclaw.pl.

The post Koronawirus – ciąża i poród w czasie pandemii appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/blog/koronawirus-ciaza-i-porod-w-czasie-pandemii/feed/ 0
Świąteczna dieta matki karmiącej piersią https://www.feminasum.pl/blog/swiateczna-dieta-matki-karmiacej-piersia/ https://www.feminasum.pl/blog/swiateczna-dieta-matki-karmiacej-piersia/#respond Fri, 20 Dec 2019 20:26:18 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2755 Wigilijne menu obfituje w kapustę, grzyby, potrawy zawierające jajka. Przed tymi składnikami wciąż ostrzega się matki karmiące piersią strasząc, że mogą one wywoływać alergie i wzdęcia u noworodka czy niemowlęcia. Czy słusznie? Jak radośnie przeżyć święta będąc matką karmiącą piersią? Przeczytaj poniższy tekst, zapisz go sobie i pokaż każdemu niedowiarkowi, który zechce edukować Cię w …

The post Świąteczna dieta matki karmiącej piersią appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Wigilijne menu obfituje w kapustę, grzyby, potrawy zawierające jajka. Przed tymi składnikami wciąż ostrzega się matki karmiące piersią strasząc, że mogą one wywoływać alergie i wzdęcia u noworodka czy niemowlęcia. Czy słusznie? Jak radośnie przeżyć święta będąc matką karmiącą piersią? Przeczytaj poniższy tekst, zapisz go sobie i pokaż każdemu niedowiarkowi, który zechce edukować Cię w zakresie diety matki karmiącej, kolek i marudzenia u Twojego dziecka. Chociaż… są tacy, co i tak „wiedzą lepiej”…

DIETA MATKI KARMIACEJ PIERSIĄ – JAKA POWINNA  BYĆ?

Dieta matki karmiącej piersią powinna być zdrowa, pełnowartościowa i zróżnicowana. Nie należy wyłączać z niej żadnych składników pokarmowych bez wyraźnego powodu. Takim powodem jest np. nietolerancja lub alergia u matki lub dziecka. I już w tym miejscu wspomnę, że objawy u dziecka często są nadinterpretowane, a większość dzieci ze stwierdzoną alergią… w rzeczywistości alergii nie ma!

W związku z tym „na starcie” matka karmiąca piersią powinna jeść wszystkie warzywa, owoce, produkty mięsne, glutenowe, rybne, nabiałowe i wszystkie inne. Warto zadbać o jakość tych produktów i najogólniej mówiąc o zdrową, zbilansowaną dietę.

Mama karmicielka musi pamiętać także o regularnym piciu płynów, łącznie 2,5-3l na dobę, z czego podstawą jest woda. Nie ma przeciwwskazań do picia jakichkolwiek innych płynów typu kawa, herbata, soki, koktajle. Przeciwwskazany jest jedynie alkohol. Nie są wskazane także niektóre zioła.

DIETA MATKI KARMIĄCEJ A ALERGIA U DZIECKA

Alergia pokarmowa dotyczy niewielkiego odsetka noworodków i niemowląt. Najczęściej jest to alergia na białko mleka krowiego lub jaja. Mimo to nawet tych składników pokarmowych nie należy wyłączać z diety matki karmiącej bez powodu i bez wyraźnych objawów alergii u dziecka. Jak wspomniałam powyżej alergia pokarmowa jest zdecydowanie często zbyt szybko diagnozowana, często nie ma ku temu żadnych podstaw. Nie każda wysypka, sucha skóra, kolki czy zielona kupa są od razu objawami alergii pokarmowej. Niestety mamy karmiące piersią dość często nawet od lekarzy czy położnych słyszą radę, aby „profilaktycznie” czegoś nie jeść.

Tymczasem objawy u dziecka mijają lub nie, niezależnie od tego jak zmieniła się dieta matki karmiącej. Jeśli objawy minęły często słyszymy, że „dieta pomogła”, jak nie minęły jest jeszcze gorze, bo kolejnym krokiem jest najczęściej wyłaczanie kolejnych produktów. Wtedy życie mamy staje się koszmarem, a święta tym bardziej, bo przecież  ich atrybutem są między innymi pyszne dania.

Jak to jest z tą dietą matki karmiącej i czy w czasie świąt trzeba sie ograniczać?

POTRAWY WIGILIJNE A DIETA MATKI KARMIĄCEJ PIERIĄ

Menu wigilijne to tradycja. Króluje w nim kapusta świeża i kiszona, grzyby oraz potrawy mączne takie jak pierogi czy krokiety. Właściwie w większości wigilijnych potraw można znaleźć składnik przed którym ostrzega się matki karmiące piersią. Do niedawna było nie do pomyślenia, aby matka karmiąca jadła kapustę, groch czy inne wzdymające potrawy. Uważano bowiem, że powodują one wzdęcia i kolki u niemowlęcia.

Obecnie wiemy już, że takie problemy może ewentualnie mieć jedynie mama po spożyciu tych produktów zwłaszcza w nadmiarze.

Podsumowując: potrawy ciężkostrawne nie są szkodliwe dla karmionego piersią dziecka. Dieta matki karmiącej piersią powinna być lekkostrawna tylko jeśli wymaga tego jej stan zdrowia (np. jest świeżo po cięciu cesarskim) lub jej samopoczucie.

Drogie mamy z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć Wam wspaniałej rodzinnej atmosfery w powiększonym gronie samych radości i wspaniałego zastawionego pysznościami stołu. Jedzcie to, na co tylko macie ochotę! Smacznego!

The post Świąteczna dieta matki karmiącej piersią appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/blog/swiateczna-dieta-matki-karmiacej-piersia/feed/ 0
Jak rozwija się mikrobiom dziecka https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/jak-rozwija-sie-mikrobiom-dziecka/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/jak-rozwija-sie-mikrobiom-dziecka/#respond Thu, 14 Nov 2019 21:38:19 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2743 Wykład o mikrobiomie dziecka dr Wojciecha Feleszko Mikrobiom każdego człowieka jest wyjątkowy – charakterystyczny dla danej osoby, unikalny niczym odcisk palca, a jednocześnie podobny do mikrobiomu najbliższych osób ze środowiska domowego. Mikrobiom powstaje od momentu narodzin, rozwija się przez całe nasze życie i w tym czasie podlega mniejszym lub większym zmianom. Rozwija się i gromadzi …

The post Jak rozwija się mikrobiom dziecka appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Wykład o mikrobiomie dziecka dr Wojciecha Feleszko

Mikrobiom każdego człowieka jest wyjątkowy – charakterystyczny dla danej osoby, unikalny niczym odcisk palca, a jednocześnie podobny do mikrobiomu najbliższych osób ze środowiska domowego. Mikrobiom powstaje od momentu narodzin, rozwija się przez całe nasze życie i w tym czasie podlega mniejszym lub większym zmianom. Rozwija się i gromadzi niczym nasze doświadczenie życiowe i jest tak indywidualny jak nasze linie papilarne. Czym jest mikrobiom, dlaczego jest taki ważny dla każdego człowieka, a zwłaszcza dla noworodka?

CZYM JEST MIKROBIOM I JAKA JEST JEGO ROLA?

Mikrobiom to coś, czego nie widać gołym okiem, a bez czego nie moglibyśmy żyć. To wszystkie drobnoustroje, które żyją w naszym organizmie oraz na powierzchni naszego ciała. U dorosłego człowieka to nawet 2 kg różnych bakterii! Zasiedlają one przede wszystkim układ pokarmowy, ale także m.in. jamę nosową, uszy, pochwę czy układ oddechowy.

Mikrobiom stanowią głównie bakterie, ale także wirusy, grzyby czy pierwotniaki. W zależności od miejsca występowania pełni różną rolę, przede wszystkim ochronną i wspierającą najważniejsze funkcje naszego organizmu. O florze bakteryjnej człowieka najczęściej słyszymy w kontekście flory układu pokarmowego, pochwy i skóry.

Flora bakteryjna układu pokarmowego bierze udział w metabolizmie i procesach fermantacyjnych składników pokarmowych, ale także ma istotne znaczenie w odporności organizmu. Mikrobiom pochwy pozwala na utrzymanie odpowiedniego pH pochwy i dzięki temu chroni kobietę przed infekcjami. Jednak to mikrobiom skóry jest naszą pierwszą linią obrony przed drobnoustrojami. Skóra to największy narząd człowieka, najbardziej „zewnętrzna”, a więc mająca największą styczność z otoczeniem warstwa naszego organizmu. Jednocześnie jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Rozwój mikrobiomu dziecka

JAK POWSTAJE MIKROBIOM I OD CZEGO ZALEŻY?

Mikrobiom każdego człowieka jest zupełnie unikatowy. Od czego zależy jego skład? Od wielu czynników takich jak wiek, płeć, środowisko, w którym mieszkamy, nasz stan zdrowia, odżywianie i sposób dbania o higienę.

Jednak mikrobiom nie jest czymś, z czym się rodzimy. W czasie życia płodowego, dziecko przebywa w warunkach sterylnych pływając w wodach płodowych. Szansę na kontakt z pierwszymi bakteriami ma w momencie porodu. Dlatego tak ogromne znaczenie dla flory bakteryjnej całego organizmu ma sposób porodu. Organizm dziecka rodzonego drogami natury w pierwszej kolejności zasiedlamy jest bakteriami występującymi w drogach rodnych matki. Po porodzie te bakterie pozostają na skórze dziecka, w jego jamie ustnej i nosowej, a stąd penetrują wgłąb ciała.

Następnie mikrobiom małego człowieka modyfikuje się w czasie kontaktu ze skórą matki. Dlatego tak ważny jest pierwszy nieprzerwany kontakt skóra do skóry przez pełne 2 godziny po porodzie. Istotne jest także karmienie dziecka. Mleko matki zawiera naturalne probiotyki i prebiotyki, które w czasie każdego karmienia przedostają się do organizmu dziecka.

Mikrobiom dzieci urodzonych drogą cięcia cesarskiego jest zdecydowanie mniej korzystny ze względu na brak kontaktu z drogami rodnymi matki, brakiem nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry antychmiast po porodzie oraz kontaktem w pierwszej kolejności ze środowiskiem szpitalnym.

JAK DBAĆ O MIKROBIOM?

Mikrobiom naszej skóry jest najbardziej zależny od środowiska ze względu na to, że skóra jest tak dużym narządem i pokrywa całą niemal powierzchnię naszego ciała. Dlatego ważne jest, aby nie niszczyć tej cennej formy życia na powierzchni naszego ciała podczas codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry każdego człowieka powinna być tak delikatna jak to możliwe. Szczególnie istotne jest to w pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia. Jak o nią dbać? Wybieraj łagodne kosmetyki o najprostszym składzie, takie, które nie zawierają parabenów czy SLS/SLES. Za każdym sięgając po nowy produkt obserwuj reakcję skóry swojego dziecka. I przede wszystkim pamiętaj o prostej zasadzie: w przypadku pielęgnacji skóry niemowlęcia mniej znaczy więcej.  Nie nadużywaj kosmetyków, ale też nie bój się ich – stosuj tyle ile jest niezbędne.

Do napisania artykułu na temat mikrobiomu zainspirował mnie wykład dr Wojciecha Feleszko w czasie warsztatów Johnsons Wybierz Łagodność. Firma wprowadziła nową serię kosmetyków z linii Cotton Touch z bawełną, która nie zaburza naturalnego mikrobiomu skóry dziecka i przeznaczona jest do stosowania od pierwszych dni życia. Zdążyłyście już je przetestować u swoich pociech?

Warsztaty Johnsons 2019

The post Jak rozwija się mikrobiom dziecka appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/jak-rozwija-sie-mikrobiom-dziecka/feed/ 0
Wolne DNA płodowe i nieinwazyjne badania prenatalne NIPT https://www.feminasum.pl/artykuly/ciaza/wolne-dna-plodowe-i-nieinwazyjne-badania-prenatalne-nipt/ https://www.feminasum.pl/artykuly/ciaza/wolne-dna-plodowe-i-nieinwazyjne-badania-prenatalne-nipt/#comments Tue, 03 Sep 2019 12:44:05 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2724 zdjęcie: © Irina Pusepp / 123rf.com CZYM JEST WOLNE DNA PŁODOWE Wolne DNA płodowe to materiał genetyczny dziecka, który przenika przez łożysko i jest obecny w organizmie matki w czasie ciąży. Stężenie DNA dziecka w krwiobiegu matki rośnie w czasie ciąży z tygodnia na tydzień, a w niedługim czasie po porodzie znika, dlatego jest specyficzne …

The post Wolne DNA płodowe i nieinwazyjne badania prenatalne NIPT appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Wolne DNA płodowe i nieinwazyjne badania prenatalne NIPT
zdjęcie: © Irina Pusepp / 123rf.com

CZYM JEST WOLNE DNA PŁODOWE

Wolne DNA płodowe to materiał genetyczny dziecka, który przenika przez łożysko i jest obecny w organizmie matki w czasie ciąży. Stężenie DNA dziecka w krwiobiegu matki rośnie w czasie ciąży z tygodnia na tydzień, a w niedługim czasie po porodzie znika, dlatego jest specyficzne tylko dla danej ciąży.

Dopóki jednak krąży w krwioobiegu ciężarnej, może posłużyć do cennych badań związanych ze zdrowiem dziecka.

Wolne DNA płodowe (cffDNA, ang. cell free fetal DNA) krąży w krwioobiegu ciężarnej kobiety. Obecnie można je wyizolować i zbadać pod kątem występowania chorób u dziecka w czasie nieinwazyjnych badań prenatalnych NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing). Dowiedz się na czym polegają i dlaczego warto je wykonać.

Wolne DNA płodowe osiąga stężenie odpowiednie do izolacji i analizy już od około 8 tygodnia ciąży i badania przeprowadza się najczęściej po 8 lub 10 skończonym tygodniu ciąży.

DO JAKICH BADAŃ WYKORZYSTYWANE JEST DNA PŁODOWE?

Analiza wolnego DNA płodowego jest wykorzystywana do badań w kierunku:

  • wad genetycznych u dziecka (wykrywalność chorób na poziomie 99%),
  • ustalenia biologicznego ojcostwa (pewność jest taka sama jak w przypadku badań wykonywanych po narodzinach dziecka),
  • oznaczenia Rh płodu (określenie ryzyka wystąpienia matczyno-płodowego konfliktu serologicznego).

JAKIE CHOROBY WYKRYWAJĄ BADANIA NIPT I DLACZEGO WARTO JE WYKONAĆ?

Dzięki badaniom prenatalnym NIPT wykorzystującym analizę DNA płodowego można zweryfikować stan zdrowia dziecka i określić ryzyko wystąpienia chorób, takich jak:

  • trisomie (m.in. zespół Downa, zespół Patau i zespół Edwardsa),
  • nieprawidłowości chromosomów płci (np. zespół Turnera, zespół Klinefeltera),
  • mikrodelecje i mikroduplikacje (np. zespół kociego krzyku).

Wykrywalność chorób przez badania NIPT wynosi ponad 99%. Są to bardzo dokładne testy, chociaż należą do przesiewowych badań prenatalnych.

Jeśli wynik wskaże na podwyższone ryzyko choroby, mama kierowana jest na badania diagnostyczne (np. amniopunkcję), aby potwierdzić jej występowanie. Jeżeli badanie nie wykryje podwyższonego ryzyka, wówczas rodzice mogą odzyskać spokój, że ich dziecko rozwija się prawidłowo. Wynik badania NIPT może też pomóc lekarzowi w określeniu czy konieczne jest wykonanie diagnostyki inwazyjnej (np. w sytuacji nieprawidłowego wyniku testu PAPP-a).

Badania NIPT można przeprowadzać w ciąży mnogiej, chociaż w tym przypadku określone ryzyko dotyczy całej ciąży, a nie poszczególnych dzieci.

Poza chorobami testy NIPT badają płeć dziecka, która podawana jest na wyniku tylko na życzenie rodziców.

WOLNE DNA PŁODOWE – JAK POBIERA SIĘ PRÓBKI DO BADAŃ?

Pobranie próbek do badań, w których analizowane jest wolne DNA płodowe, jest całkowicie bezpieczne dla dziecka i mamy. Przypomina zwykłe pobranie krwi (jak do morfologii) – pobiera się jedynie krew z żyły odłokciowej mamy. Nie wymaga to specjalnego przygotowania i bycia na czczo.

Pierwsze badania NIPT pojawiły się w Polsce ponad 5 lat temu. Obecnie są dostępne w wielu placówkach na terenie całego kraju. Nie podlegają refundacji przez NFZ i można je zlecić tylko prywatnie.

The post Wolne DNA płodowe i nieinwazyjne badania prenatalne NIPT appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/ciaza/wolne-dna-plodowe-i-nieinwazyjne-badania-prenatalne-nipt/feed/ 1
Leki na kolkę niemowlęcą https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/leki-na-kolke-niemowleca/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/leki-na-kolke-niemowleca/#comments Mon, 25 Feb 2019 20:20:13 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2702 Kolka niemowlęca powoduje dyskomfort i płacz Kolka niemowlęca – postrach rodziców nawet jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Krążą o niej legendy. W dodatku niewiele osób rozumie jakie są jej przyczyny i czym właściwie jest.  A co najgorsze sposobów radzenia sobie z kolką jest całe mnóstwo, tylko mało co rzeczywiście działa. Co innego usłyszysz …

The post Leki na kolkę niemowlęcą appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Kolka niemowlęca powoduje dyskomfort i płacz

Kolka niemowlęca – postrach rodziców nawet jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Krążą o niej legendy. W dodatku niewiele osób rozumie jakie są jej przyczyny i czym właściwie jest.  A co najgorsze sposobów radzenia sobie z kolką jest całe mnóstwo, tylko mało co rzeczywiście działa. Co innego usłyszysz od położnej, co innego od pediatry, jeszcze innych rad udzieli Ci koleżanka, mama czy teściowa. Prawda leży gdzieś pośrodku, a  kolki niemowlęce były, są i będą. Jest to przede wszystkim wyraz niedojrzałości układu pokarmowego dziecka i na taki stan rzeczy mamy jedynie niewielki wpływ. Są oczywiście czynniki, które zwiększają lub zmniejszają ryzyko pojawienia się kolki.

SIMETYKON I DIMETYKON

Niestety najczęściej rady dotyczące sposobów zwalczania kolki niemowlęcej rozpoczynają się od sugestii podawania różnych leków. Bardzo często bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Przyjęło się bowiem, że leki zawierające simetykon takie jak Espumisan czy też słynny sprowadzany z zagranicy Sab Simplex mogą pomagać w kolce niemowlęcej i trzeba go stosować, najlepiej w końskiej dawce. Przecież jest wydalany z organizmu, więc nie przedawkujemy…. Simetykon jest substancją stosowaną również u dorosłych w przypadku wzdęć i nawet tutaj działanie jest wątpliwe. W przypadku kolki niemowlęcej w zasadzie nie wiadomo czy preparaty z simetykonem w jakikolwiek sposób działają. Nie zmienia to faktu że są najpopularniejsze i najczęściej stosowane w przypadku takich problemów u niemowląt. Wielu rodziców staje na głowie aby sprowadzić słynne Sab-simplex z zagranicy najczęściej z Niemiec, czasami także z Czech a na końcu okazuje się że albo preparat w ogóle nie działa, albo rodzice zauważają jakiś mierny skutek. W zasadzie nie wiadomo czy spowodowane używaniem preparatu czy czymkolwiek innym.

KROPELKI Z LAKTAZĄ

W ostatnim czasie modne zrobiło się także stosowanie preparatów z enzymem laktazą. W przypadku kolek nie ma to najmniejszego sensu, gdyż nie są one spowodowane nietolerancją laktozy. Krople z laktazą przeznaczone są dla dzieci z nietolerancją laktozy. Nietolerancja laktozy i kolka niemowlęca to dwa zupełnie różne i niezależne od siebie problemy, dające inne objawy. Dość łatwo je różnicować.

Na zawartość laktozy w mleku kobiecym nie mamy najmniejszego wpływu, jest ona niezależna od diety matki. Dlatego chybiona jest także inna, dość częsta porada – aby matka ograniczyła produkty z laktozą jeśli dziecko ma kolki. Pomysł podwójnie chybiony – po pierwsze kolki to nie nietolerancja laktozy, a po drugie spożycie przez matkę tego cukru nie wpływa zupełnie na jego zawartość w mleku.

PROBIOTYKI

Niemowlęta cierpiące na kolkę dość często dostają probiotyki, które maja łagodzić objawy. Akurat stosowanie probiotyków ma jakieś uzasadnienie, ponieważ niemowlęta z zaburzoną florą bakteryjną jelit są bardziej podatne na kolki oraz objawy kolki utrzymują się dłużej i są silniejsze. Stosowanie probiotyków może więc być pomocne ale w nadmiarze wszystko szkodzi, dlatego nie wolno przekraczać zalecanej dawki produktu. Niestety dość często obserwuję, że rodzice podają więcej kropelek niż sugerował producent. Wydaje się im, że większa ilość bardziej pomoże. Nic bardziej mylnego! Nadmiar leków w przypadku kolki niemowlęcej może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego. Należy pamiętać, że każdy preparat poza substancją czynną posiada także tak zwane substancje pomocnicze. W przypadku preparatów dla niemowląt są to zwykle substancje słodzące, konserwanty, sztuczne aromaty.

LEKI PRZECIWBÓLOWE

Podawanie niemowlętom leków przeciwbólowych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia powinno być absolutną ostatecznością. Kolki niestety zwykle dość często się powtarzają, łagodzenie jedynie objawów bólowych nie jest długotrwałym rozwiązaniem problemu. Pamiętaj, że każdy lek przeciwbólowy oprócz tego, że łagodzi ból, działa też niestety toksycznie. U malucha, który jest niedojrzały każdy lek mocno obciąża wątrobę i nerki oraz podrażnia błonę śluzową układu pokarmowego. Leki dla małych dzieci poddawane są w czopkach, dla nieco starszych – doustnie. Najczęściej stosowany jest paracetamol lub ibuprofen.

Każda substancja, która nie jest mlekiem matki będzie dla niemowlaka obciążająca i podrażni układ pokarmowy. W związku z tym zamiast poprawy można zaobserwować pogorszenie.

Podsumowując – leki na kolkę niemowlęcą zwykle są mało skuteczne lub w ogóle nie działają. Jeśli już je stosujesz, zawsze najpierw skonsultuj to z lekarzem lub położną, doradcą laktacyjnym. I pamiętaj o najważniejszej zasadzie – co za dużo, to niezdrowo.

The post Leki na kolkę niemowlęcą appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/leki-na-kolke-niemowleca/feed/ 2
Gdzie są moje włosy? https://www.feminasum.pl/blog/gdzie-sa-moje-wlosy/ https://www.feminasum.pl/blog/gdzie-sa-moje-wlosy/#comments Thu, 31 Jan 2019 08:44:48 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2684 Gdzie są moje włosy – o to pyta każdy, kto mnie zna i wie, że przez całe życie miałam włosy długie lub bardzo długie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie wiem, ale na pewno w dobrych rękach, a właściwie mam nadzieję, że na czyjejś głowie. I Twoje włosy też mogą zmienić właściciela dzięki akcji „Daj …

The post Gdzie są moje włosy? appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Gdzie są moje włosy – o to pyta każdy, kto mnie zna i wie, że przez całe życie miałam włosy długie lub bardzo długie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie wiem, ale na pewno w dobrych rękach, a właściwie mam nadzieję, że na czyjejś głowie. I Twoje włosy też mogą zmienić właściciela dzięki akcji „Daj Włos!” Fundacji Rak’n Roll. Może masz długie włosy i chcesz zmienić swój wygląd? A może jesteś w ciąży? Nie czekaj aż włosy zaczną wypadać i zmarnieją po porodzie – obetnij je wcześniej, aby mogły być dla kogoś pięknym prezentem. Fundacja od lat pomaga kobietom, także tym, które chorują na nowotwór będąc w ciąży.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W AKCJI DAJ WŁOS?

Jest kilka możliwości aby wziąć udział w akcji Daj Włos! Włosy można obciąć samodzielnie w odpowiedni sposób lub skorzystać z salonów fryzjerskich,  najlepiej współpracujących z fundacją. Takie salony znają procedury przygotowania i wysłania włosów. Jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego salonu, włosy może obciąć każdy, ale wtedy zapoznaj się z procedurą wysyłania włosów dostępną na stronie fundacji.

Salony, które współpracują z fundacją Rak’n Roll zwykle obcinają włosy bezpłatnie, ale… Znalazłam salon we Wrocławiu i gdy zadzwoniłam w listopadzie usłyszałam, że bezpłatnie mogę oddać włosy dopiero w lutym. Ten salon oferował obcięcie włosów i wyrównanie końcówek bez stylizacji fryzury. Jednak nie zależało mi na obcięciu włosów bezpłatnie, więc po prostu umówiłam się na płatną usługę obcięcia i stylizacji włosów. A przy okazji moje włosy zostały wysłane do Fundacji.

Na miejscu fryzjer zapytał mnie jaką chcę mieć fryzurę. Wtedy uświadomiłam sobie, że NIE WIEM!! Chcę oddać jak najdłuższe warkoczyki na Daj Włos! dlatego przez ostatnie miesiące zapuszczałam i pielęgnowałam włosy głównie z tym nastawieniem. Jednak nie przemyślałam kwestii swojego nowego wyglądu. Wiedziałam jedynie, że z racji mojej pracy i aktywności muszę mieć szansę na związanie włosów tak, aby nie opadały mi na twarz i nie przeszkadzały. Ostatecznie decyzję zostawiłam fryzjerowi. W końcu życie jest pełne niespodzianek 😉 I tak powstał, jak się potem dowiedziałam, tzw. „long bob”.

Nowy look i „przeminęło z wiatrem”

Jeśli obcinasz warkoczyki samodzielnie lub w salonie, który nie współpracuje z fundacją, nie zapomnij o oświadczeniu z Twoim podpisem, wzór również jest na stronie fundacji. W moim przypadku formalnościami i wysyłką zajął się salon, a ja na zakończenie dostałam podziękowanie. To miłe:

Dla mnie to była przyjemność.

DLACZEGO WARTO POMÓC?

Włosy są ważnym elementem naszego wyglądu. Z łysą głową też można być piękną, co udowadnia akcja Pięknołyse fundacji Rak’n Roll. Znam kobiety, które po chemioterapii zdecydowały się nie zakrywać chwilowego braku włosów ani peruką ani chustką. Taki wygląd jednak przyciąga wzrok na ulicy, a nie każdy chce być w centrum uwagi z powodu swojego wyglądu po leczeniu. Wtedy można używać peruki. Jednak peruki nie są w Polsce refundowane, a te z naturalnego włosa są bardzo drogie. Dzięki akcji Daj Włos! kobiety po chemioterapii mają szansę na poprawę wyglądu i samopoczucia.

Oddanie włosów to jest drobny gest, jeśli masz ich sporo, podziel sie i zmień swój wizerunek 🙂

NIE MASZ DŁUGICH WŁOSÓW A CHCESZ POMÓC?

Fundacja Rak’n Roll często kojarzy się ze słynną zbiórką włosów. Jednak fundacja pomaga osobom chorym na raka także na inne sposoby, a jej działalność silnie nastawiona jest na kobiety w ciąży chorujące na nowotwory. Poza włosami możesz przekazać także środki finansowe, np. swój 1% podatku lub po prostu przelać dowolną sumę na konto fundacji. Możesz także zostać wolontariuszem fundacji – aby się zgłosić wypełnij formularz na stronie internetowej. Wspomóc fundację można także kupując produkty z ich aukcji lub strony internetowej, jak również wystawiając charytatywnie rzeczy na aukcję. Ta ostatnia możliwość jest dostępna w serwisie allegro. Szczegóły znajdziesz an stronie fundacji w zakładce „Chcę Pomóc”.

To jak – chcesz pomóc?

The post Gdzie są moje włosy? appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/blog/gdzie-sa-moje-wlosy/feed/ 7
Ciało po porodzie naturalnym i cięciu cesarskim https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/cialo-po-porodzie-naturalnym-i-cieciu-cesarskim/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/cialo-po-porodzie-naturalnym-i-cieciu-cesarskim/#respond Fri, 07 Dec 2018 17:54:04 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2667 Ciąża zmienia ciało każdej kobiety. Zmiany te są w mniejszym lub większym stopniu trwałe i widoczne. Zależą od naszych predyspozycji, przyrostu masy ciała w ciąży, diety (i ewentualnych niedoborów), pielęgnacji ciała w ciąży i po porodzie, aktywności fizycznej, a w pewnym stopniu także od wieku przyszłej mamy, sposobu i przebiegu porodu. Ciało po porodzie jest …

The post Ciało po porodzie naturalnym i cięciu cesarskim appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Ciąża zmienia ciało każdej kobiety. Zmiany te są w mniejszym lub większym stopniu trwałe i widoczne. Zależą od naszych predyspozycji, przyrostu masy ciała w ciąży, diety (i ewentualnych niedoborów), pielęgnacji ciała w ciąży i po porodzie, aktywności fizycznej, a w pewnym stopniu także od wieku przyszłej mamy, sposobu i przebiegu porodu. Ciało po porodzie jest wypadkową wielu czynników i predyspozycji. Na szczęście na wiele z nich mamy wpływ.

CIAŁO PO PORODZIE A PRZEBIEG CIĄŻY

Właściwa dieta i aktywność fizyczna w czasie ciąży pomogą szybciej wrócić do formy po porodzie, a także zminimalizują ryzyko niekorzystnych zmian w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Niestety, niektóre powikłania ciąży wykluczają aktywność fizyczną lub wręcz zmuszają do leżenia i całkowitej rezygnacji nawet z chodzenia. Wtedy szczególnie ważne jest dbanie o dietę i rezygnacja z tzw. „pustych kalorii”, aby przynajmniej utrzymać optymalną masę ciała.

Oczywiście w ciąży mnogiej organizm jest eksploatowany w większym stopniu niż w ciąży pojedynczej. Bardziej rozciąga się skóra, a jeśli jest to pierwsza ciąża, najprawdopodobniej skończy się cięciem cesarskim, co z kolei wiąże się z powstaniem blizn i osłabieniem powłok brzusznych.

Duży przyrost masy ciała w ciąży, ciąża mnoga oraz predyspozycje genetyczne są czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się rozstępów. W pewnym stopniu można im zapobiegać, a także zmniejszać ich widoczność, gdy już się pojawią o czym pisałam tutaj: klik.

CIAŁO PO PORODZIE A RODZAJ PORODU

W przypadku cięcia cesarskiego zawsze powstają blizny. Nie tylko na powierzchni skóry, ale także w głębszych warstwach brzucha i na macicy. Blizna po cięciu cesarskim na skórze nie jest duża, a jej ostateczny wygląd zależy od umiejętności chirurga oraz dbania o bliznę po porodzie, o czym pisałam już tutaj: klik.

Po porodzie naturalnym zwykle nie zostają żadne rany i blizny. Jednak dość często zdarza się uraz krocza, który może wymagać szycia i wtedy zostaje blizna na kroczu. Zwykle jest niewielka, długości 1-2cm. Może być skutkiem naturalnego pęknięcia lub nacięcia krocza w czasie porodu. Niezwykle rzadko zdarzają się większe urazy, czy urazy nie tyle krocza co np. wargi sromowej, pochwy, szyjki macicy.

JAK ZADBAĆ O SIEBIE W CIĄŻY I PO PORODZIE?

W czasie ciąży zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Możesz wybrać spacery, basen, gimnastykę i jogę dla kobiet w ciąży. Pamiętaj także o zdrowej diecie – powinna być zróżnicowana i dobrze zbilansowana.

Bardzo istotna jest także właściwa pielęgnacja skóry zapewniająca odpowiednie nawilżenie, odżywienie oraz zapobiegająca pojawieniu się rozstępów. Po porodzie odpowiednie nawilżenie skóry i delikatne masowanie pomogą w powrocie do dawnej elastyczności. Zarówno w czasie ciąży jak i po porodzie warto sięgać po kosmetyki dedykowane kobietom w tym okresie.

Od samego początku ciąży, a także po porodzie możesz wykonywać delikatny, codzienny masaż przy użyciu olejku Bio-Oil. Olejek ma udowodnione w badaniach klinicznych działanie zapobiegające powstawaniu rozstępów i zmniejszające ich widoczność. Istotny statystycznie wynik był widoczny u 95% uczestniczek zaledwie po 2 tygodniach (15. dzień) . Po 8 tygodniach (57. dzień) u 100% uczestniczek wykazano poprawę, w zakresie ponad dwukrotnie większym, niż poprawa widoczna po 2 tygodniach.

Bio-Oil jest skuteczny także w poprawie wyglądu blizn, w tym blizny po cięciu cesarskim. Istotny statystycznie wynik był widoczny u 66% uczestniczek zaledwie po 2 tygodniach (15. dzień) . Po 8 tygodniach (57. dzień) u 92% uczestniczek wykazano poprawę, o zakresie niemal trzykrotnie większym, niż poprawa widoczna po 2 tygodniach.

Bio-Oil nawilża i odżywia skórę, poprawiając jej wygląd. Masując w odpowiedni sposób bliznę po cięciu cesarskim można nie tylko poprawiać jej wygląd, ale również usprawnić głębsze warstwy brzucha, które uległy uszkodzeniu bądź osłabieniu w czasie operacji.

CHIRURGIA PLASTYCZNA DLA MAM

Czasem problem z akceptacją ciała po ciąży i porodzie jest tak duży, że młode mamy decydują się skorzystać z możliwości chirurgii plastycznej, aby poprawić swój wygląd, a co za tym idzie samopoczucie i samoocenę.

Najczęściej „poprawiane” są piersi, gdy po zakończeniu laktacji ich kształt i elastyczność pozostawiają wiele do życzenia. Od razu wspomnę, iż nie jest to skutek samego karmienia piersią, a powiększania i rozwoju piersi w okresie ciąży. Operacja plastyczna piersi możliwa jest po całkowitym zakończeniu laktacji (do tego czasu zresztą biust prezentuje się zwykle całkiem nieźle), a także ustabilizowaniu masy ciała po porodzie.

Jeśli zbędnych kilogramów w żaden sposób nie udaje się pozbyć mimo diety i ćwiczeń, warto wykonać badania krwi – zarówno podstawowe jak i hormonalne, a także skonsultować się z dietetykiem. Jeśli mimo to masa ciała jest za duża, albo mimo utraty masy ciała w pewnych miejscach nadal jest nadmiar tkanki tłuszczowej, można zdecydować się na którąś z form liposukcji – są to zabiegi bardziej lub mniej inwazyjne, a dobór odpowiedniej metody należy oczywiście do lekarza i jest uzależniony m.in. od lokalizacji i ilości zbędnej tkanki tłuszczowej.

Jedną z częściej wykonywanych operacji plastycznych po porodzie jest oczywiście plastyka brzucha. Ciało każdej kobiety zmienia sie w tym obszarze w nieco inny sposób. Operacyjnie można usunąć nadmiar skóry pozostały po ciąży. Szczególnie trudno pozbyć się „zwisów” po cięciu cesarskim, gdyż powłoki brzuszne zostały mocno osłabione w czasie zabiegu. Czasem powstaje „nawis”, któremu nie potrafią zaradzić ćwiczenia i utrata masy ciała.

SAMOAKCEPTACJA

Niezależnie od przebiegu ciąży i rodzaju porodu, warto spróbować zaakceptować swoje ciało takim, jakie jest. To jest ciało Matki, która wydała na świat życie. Traktuj swoje ciało z troską, szanuj je, pielęgnuj, dbaj o nie.

The post Ciało po porodzie naturalnym i cięciu cesarskim appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/cialo-po-porodzie-naturalnym-i-cieciu-cesarskim/feed/ 0
Pielęgnacja skóry w ciąży https://www.feminasum.pl/artykuly/ciaza/pielegnacja-skory-w-ciazy/ https://www.feminasum.pl/artykuly/ciaza/pielegnacja-skory-w-ciazy/#comments Thu, 22 Nov 2018 20:01:39 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2660 Ciąża różnie wpływa na skórę. Jest to w pewnym stopniu zależne od naszych predyspozycji. Jednak nie ulega wątpliwości, że zawsze skóra w ciąży rozciąga się. Zazwyczaj jest także bardziej wrażliwa, sucha, mało odporna na działanie promieniowania słonecznego, a niekiedy pod wpływem hormonów pojawiają się zmiany skórne lub znikają te, które dotychczas nas dręczyły. Odpowiednia pielęgnacja …

The post Pielęgnacja skóry w ciąży appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Pielęgnacja skóry w ciążyCiąża różnie wpływa na skórę. Jest to w pewnym stopniu zależne od naszych predyspozycji. Jednak nie ulega wątpliwości, że zawsze skóra w ciąży rozciąga się. Zazwyczaj jest także bardziej wrażliwa, sucha, mało odporna na działanie promieniowania słonecznego, a niekiedy pod wpływem hormonów pojawiają się zmiany skórne lub znikają te, które dotychczas nas dręczyły. Odpowiednia pielęgnacja skóry w ciąży pozwoli na najlepszy powrót do „stanu wyjściowego” i zminimalizuje ryzyko powstania trwałych „pamiątek” po tym pięknym okresie w życiu kobiety.

SKÓRA W CIĄŻY

W czasie ciąży skóra wystawiona jest na poważną próbę, wpływają na nią czynniki hormonalne oraz mechaniczne rozciąganie, zwłaszcza w okolicy brzucha (ale także piersi, czasem ud czy pośladków). Oba czynniki wpływają na pojawienie się rozstępów. Doświadcza tego większość kobiet w czasie ciąży, zwykle w ostatnich jej tygodniach. Dlatego o skórę warto intensywnie dbać już od samego początku. O tym jak powstają rozstępy w ciąży i jak im zapobiegać pisałam już tutaj: klik.

W czasie ciąży dość często zdarza się trądzik, który jest skutkiem działania hormonów ciążowych, na szczęście po ciąży zwykle znika, ale jeśli zmiany są nasilone, warto skonsultować się z dermatologiem. Ciąża uwrażliwia skórę na działanie słońca, dlatego nie polecam opalania się w tym okresie. Może się to skończyć brzydkimi, ciemnymi przebarwieniami, których usunięcie może być trudne i kosztowne.

Dość typowym problemem przyszłych mam jest suchość skóry na całym ciele. W miejscu, gdzie jest ona mocno rozciągana, może  także stać się cieńsza i bardziej wrażliwa. Suchość i skłonność do podrażnień mogą wywołać nieprzyjemne swędzenie oraz uczucie ściągnięcia, napięcia.

Dla wyglądu skóry w ciąży i po ciąży ogromne znaczenie ma styl życia – dieta oraz aktywność fizyczna. Niedobory witamin i mikroelementów osłabiają cały organizm, w tym także nasz największy narząd jakim jest skóra. Mało ruchu i niewłaściwa dieta mogą także skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała w ciąży, co stanowi ryzyko zarówno dla zdrowia matki i dziecka, jak i wyglądu skóry mamy w ciąży i po porodzie. Jeśli więc nie ma przeciwwskazań, bądź aktywna przez całą ciążę i pamiętaj o zdrowej diecie.

PIELĘGNACJA SKÓRY W CIĄŻY

Pielęgnacja skóry w ciąży polega przede wszystkim na zaspokojeniu jej zmienionych potrzeb. Są one w pewnym stopniu kwestią indywidualną, ale mówiąc najogólniej chodzi o nawilżenie skóry, odżywienie, a co za tym idzie uelastycznienie. Wyschnięta i ściągnięta skóra będzie zdecydowanie bardziej podatna na trwałe uszkodzenia.

Odpowiednie nawilżenie i delikatne natłuszczenie skóry, połączone z delikatnym masażem, powinno być codziennym zabiegiem pielęgnacyjnym przyszłej mamy. Poprawi to wygląd skóry „tu i teraz”, ale także pozwoli uniknąć lub zminimalizować problemy, takie jak rozstępy skóry czy uszkodzenia naskórka.

JAK WYBRAĆ KOSMETYK NA OKRES CIĄŻY?

W czasie ciąży skóra staje się wyjątkowo wymagająca, a co najważniejsze zmienia się. W związku z tym może się okazać, że kosmetyk, który dotychczas nam służył, przestaje być odpowiedni. Dość istotne jest także to, że nie wszystkie składniki kosmetyków do pielęgnacji skóry są wskazane do stosowania w czasie ciąży. Dlatego polecam wybierać kosmetyki dobrej jakości przeznaczone dla kobiet w ciąży. Przeczytaj dokładnie ulotkę (i nie kupuj produktów bez ulotki czy dokładnego opisu składu i działania na opakowaniu).

Do stosowania zarówno w czasie ciąży jak i po porodzie wypróbuj olejek Bio-Oil. To specjalistyczny produkt o udowodnionym w badaniach klinicznych działaniu w zapobieganiu i zmniejszaniu widoczności rozstępów, a także poprawie wyglądu blizn (również po cięciu cesarskim). Świetnie nawilża i natłuszcza odwodnioną, suchą skórę oraz wyrównuje jej koloryt. Tym samym odpowiada na wszystkie potrzeby skóry młodej mamy.

Przy stosowaniu kosmetyków do pielęgnacji skóry zawsze najważniejsza jest regularność. Systematyczne odżywianie, nawilżanie i masowanie zapewnią odpowiednią ochronę i komfort. Zadbaj o siebie.

The post Pielęgnacja skóry w ciąży appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/ciaza/pielegnacja-skory-w-ciazy/feed/ 2
Fakty i mity dotyczące blizny po cięciu cesarskim https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/fakty-i-mity-dotyczace-blizny-po-cieciu-cesarskim/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/fakty-i-mity-dotyczace-blizny-po-cieciu-cesarskim/#respond Fri, 09 Nov 2018 07:29:51 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2648 Obecnie odsetek cieć cesarskich w Polsce przekracza już 40% i z roku na rok rośnie. Cięcie cesarskie to duża operacja brzuszna jednocześnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych. Do takiego porodu również warto świadomie się przygotować, a także wiedzieć jak postępować w okresie pooperacyjnym, zwłaszcza jak obchodzić się z raną po cięciu cesarskim. Ze względu na …

The post Fakty i mity dotyczące blizny po cięciu cesarskim appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Obecnie odsetek cieć cesarskich w Polsce przekracza już 40% i z roku na rok rośnie. Cięcie cesarskie to duża operacja brzuszna jednocześnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych. Do takiego porodu również warto świadomie się przygotować, a także wiedzieć jak postępować w okresie pooperacyjnym, zwłaszcza jak obchodzić się z raną po cięciu cesarskim. Ze względu na to, że cięcie cesarskie jest obecnie powszechnym zjawiskiem (jak wspomniałam powyżej rodzi się tak prawie połowa dzieci w Polsce), krąży wokół niego sporo mitów, także związanych z raną po cięciu cesarskim i blizną, która po niej zostaje. Tym razem chciałabym przyjrzeć się bliżej tematowi blizny po cięciu cesarskim. Co jest prawdą, a co niekoniecznie? Oto fakty i mity dotyczące blizny po cięciu cesarskim.

 

KAŻDA BLIZNA PO CIĘCIU CESARSKIM JEST TAKA SAMA

MIT

Większość blizn po cięciu cesarskim wygląda podobnie, jednak zdarzają się wyjątki. Zwykle blizna na skórze nie jest zbyt widoczna i znajduje się dość nisko, a nacięcie skóry jest niewielkie i poziome. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się nacięcie pionowe – taka rana jest bardzo widoczna i bardziej rozległa. Jeśli gojenie rany po cięciu cesarskim było powikłane, pojawił się bliznowiec, efekt końcowy może być dużo gorszy niż zazwyczaj. Wiele zależy od predyspozycji organizmu do powstawania bliznowców.

 

JEŚLI BLIZNA SIĘ ZAGOIŁA, MOGĘ WRÓCIĆ DO NORMALNEJ AKTYWNOŚCI

MIT

Blizna na skórze to jedynie czubek góry lodowej. Znacznie bardziej istotne jest to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. W czasie cięcia cesarskiego naruszona jest nie tylko skóra, ale także tkanka podskórna, powięź i macica. Na wszystkie te warstwy nakładane są wewnętrzne szwy rozpuszczalne, które rozpuszczają się po około 2-3 miesiącach od zabiegu. Do tego czasu powinnaś unikać dźwigania i nadmiernej aktywności fizycznej, aby nie doszło do powstania krwiaków czy rozejścia szwów.

 

WYGLĄD BLIZNY PO CIECIU CESARSKIM ZALEŻY GŁÓWNIE OD UMIEJĘTNOŚCI CHIRURGA

PÓŁPRAWDA

Wygląd blizny po cięciu cesarskim istotnie w dużym stopniu zależy od umiejętności operatora, jednak nie tylko. Istotny jest także proces gojenia rany i powikłania w jego przebiegu. Na to jak rany pooperacyjne będą szyte nie mamy wpływu – na wystąpienie większości powikłań czy zdolności regeneracyjne naszego ciała również. Dlatego warto skupić się na tym, co jest zależne od nas samych – odpowiedniej pielęgnacji oraz rehabilitacji rany po cięciu cesarskim. Świeżą ranę należy regularnie myć, dezynfekować, a także wietrzyć, co przyspieszy jej gojenie.

Po 7-10 dniach od cięcia cesarskiego ściąga się szwy ze skóry (jeśli są nierozpuszczalne). Kiedy rana jest już całkowicie zagojona można zająć się jej rehabilitacją.

 

BLIZNĘ PO CIĘCIU CESARSKIM TRZEBA REHABILITOWAĆ

FAKT

Jak wspomniałam powyżej bliznę po cięciu cesarskim należy rehabilitować i odpowiednio pielęgnować. W pierwszych dniach po operacji chodzi głównie o odpowiednie mycie i wietrzenie rany. Jednak kiedy się zagoi, warto także odpowiednio ją masować. Radziłabym zacząć pod okiem specjalisty – położnej lub fizjoterapeuty. Odpowiedni masaż blizny usprawni uszkodzoną tkankę, nie tylko skóry ale przede wszystkim głębszych warstw. Po cięciu cesarskim mogą one być sztywne, a czucie w nich może być osłabione.

Do masażu zagojonej już blizny po cięciu cesarskim możesz użyć olejku Bio-Oil. Ten produkt posiada udowodnione działanie w zmniejszaniu widoczności blizn. Ma lekką, chociaż olejkową formułę, dzięki czemu masaż łatwiej jest wykonać. Delikatny masaż olejkiem można wykonywać kilka razy dziennie po kilka minut.

 

BLIZNY PO CIĘCIU CESARSKIM NIE WOLNO OPALAĆ

FAKT

W pierwszych tygodniach po cięciu cesarskim powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, aby nie podrażniać rany. Opalanie lub wystawianie na działanie wysokich temperatur świeżej blizny może powodować podrażnienie skóry i powikłania. Wiele moich pacjentek pyta o to, czy mogą skorzystać z solarium lub słońca, ponieważ słyszały, że to „wysuszy” i przyspieszy gojenie rany. Niestety nie jest to prawdą. Mylny pogląd utrzymuje się zapewne z powodu mylenia leczenia światłem (są specjalne lampy do leczenia ran i blizn), a działania słońca, czy promieniowania UV sztucznego.

 

COKOLWIEK ZROBIMY, BLIZNA NIE ZNIKNIE, ZAWSZE BĘDZIE WIDOCZNA

FAKT

Blizna po cięciu cesarskim pozostanie na Twoim ciele już na zawsze. jednak można wiele zrobić, aby zmniejszyć jej widoczność i zniwelować nieprzyjemne odczucie zdrętwienia, osłabionego czucia czy stwardnienia w obrębie rany. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o skórę, ale także głębsze warstwy brzucha. Nie zaniedbuj swojego ciała i nie czekaj aż pojawią się nieprzyjemne tego skutki.

 

Cykl tematyczny „Jestem ekspertem i dzielę się swoją wiedzą”, powstał we współpracy z Bio-Oil

The post Fakty i mity dotyczące blizny po cięciu cesarskim appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-kobiety/fakty-i-mity-dotyczace-blizny-po-cieciu-cesarskim/feed/ 0
Kosmetyki dla dziecka – fakty i mity. Jak mądrze wybrać? https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/kosmetyki-dla-dziecka-fakty-i-mity-jak-madrze-wybrac/ https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/kosmetyki-dla-dziecka-fakty-i-mity-jak-madrze-wybrac/#respond Tue, 06 Nov 2018 07:34:35 +0000 https://www.feminasum.pl/?p=2637 Jak odpowiednio wybrać kosmetyki dla dziecka, na co zwracać uwagę w ich składzie oraz na ile współczesne trendy w używaniu kosmetyków dla niemowląt mają swoje uzasadnienie? O tym porozmawiam z dr inż. Magdaleną Sikorą – pracownikiem naukowym Politechniki Łódzkiej, dyrektorem studium studiów dziennych oraz podyplomowych z kosmetologii, współtwórczynią programu dla Wydziału Kosmetologii na Uniwersytecie Medycznym. …

The post Kosmetyki dla dziecka – fakty i mity. Jak mądrze wybrać? appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
Jak odpowiednio wybrać kosmetyki dla dziecka, na co zwracać uwagę w ich składzie oraz na ile współczesne trendy w używaniu kosmetyków dla niemowląt mają swoje uzasadnienie? O tym porozmawiam z dr inż. Magdaleną Sikorą – pracownikiem naukowym Politechniki Łódzkiej, dyrektorem studium studiów dziennych oraz podyplomowych z kosmetologii, współtwórczynią programu dla Wydziału Kosmetologii na Uniwersytecie Medycznym. Panią doktor spotkałam na warsztatach “Sprawdzone – udowodnione! czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci”, które są częścią ogólnopolskiej akcji edukacyjno-społecznej, mającej na celu promowanie wiedzy z zakresu kosmetyków i ich składów prowadzonej przez markę Johnson&Johnson.

W aptekach i drogeriach jest masa kosmetyków i tzw. dermokosmetyków dla dzieci. Rodzice gubią się w tym gąszczu. Jedni zalecają, aby wybierać emolienty, inni, by ich unikać i stosować łagodne środki do mycia i kąpieli dla niemowląt. Jest też nurt eko, polecający kosmetyki na bazie roślinnej bez konserwantów i innych składników, uważanych za „złe” lub nawet mycie dziecka w samej wodzie. Jak Pani zdaniem dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji i odpowiedni kosmetyki dla najmłodszych?

Zacznijmy od tego, że nie ma definicji dermokosmetyku. Generalnie kosmetyki dla dzieci, niezależnie od tego jak je będziemy nazywać, muszą być bezpieczne. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, że parametrem krytycznym w ocenie bezpieczeństwa produktu jest jego czystość mikrobiologiczna. Szczególnie restrykcyjnie oceniana jest ona właśnie w przypadku kosmetyków dla dzieci.

Według mojej opinii skóra dziecka nie wymaga do pielęgnacji dużej ilości kosmetyków. Praktycznie najważniejsze są dwa produkty. Po pierwsze myjący, łagodnie i skutecznie oczyszczający skórę. Po drugie kosmetyk, ze względu na jej dysfunkcyjność, większą przepuszczalność, szybszą utratę wody, odpowiednio ją zabezpieczający. Może to być emolient. Warto jednak określić co rozumiemy pod tym pojęciem. Generalnie emolienty to zarówno pojedyncze surowce, jak i kosmetyki wieloskładnikowe, które działają poprzez tworzenie na powierzchni skóry warstwy okluzyjnej.  Powstały film zabezpiecza uszkodzoną barierę lipidową skóry stanowiąc przeszkodę dla czynników zewnętrznych,  a także ograniczając utratę wody i innych substancji podstawowych z jej głębszych warstw. Sama nazwa emolientów  pochodzi od słowa emoliare, oznaczającego  zmiękczanie, a to właśnie efekt wtórny prawidłowego nawilżenia skóry. Dodatkowo przed wyjściem na dwór, i to nie tylko latem, warto pomyśleć o preparacie promieniochronnym.

Kosmetyki dla dzieci powinny mieć stosunkowo proste składy. Wystarczy minimalna ilość komponentów,  które gwarantują ich funkcjonalność.  Skóra małego dziecka nie potrzebuje skomplikowanych i wyszukanych wieloskładnikowych produktów, których bardzo często poszukują dorośli. Niekoniecznie powinny w ich recepturach pojawiać np. ekstrakty, szczególnie nowe, egzotyczne, nie do końca poznane.

Czy u dzieci zdrowych warto na wszelki wypadek stosować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry z ASZ i innymi problemami? Czy takie postępowanie pozwoli uchronić dziecko przed problemami skórnymi w przyszłości?

Nie pielęgnujemy „na zapas” skóry u osób z innych grup wiekowych, przewidując, że coś się może z nią w przyszłości wydarzyć (np. zakładając, że  u osoby w wieku dojrzewania może pojawić się trądzik,  z wyprzedzeniem stosuje ona, preparaty przeciwtrądzikowe). W ten sam sposób traktujemy skórę niemowlaka – nie stosujmy czegoś „na wszelki wypadek”. Skórę dziecka należy pielęgnować w sposób rozsądny i dostosowany do aktualnych jej potrzeb.

Czy kosmetyki dla dzieci i dorosłych czymś się od siebie różnią? Czy osoba dorosła może używać kosmetyków dla najmłodszych, licząc na to, że będą delikatniejsze dla skóry?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby produkty adresowane  dla dzieci stosowały osoby dorosłe. Wszystko zależy od tego, jakie mają one  oczekiwania w stosunku do używanych kosmetyków. Jednak po raz kolejny zaznaczam, że wszystkie kosmetyki pojawiające się na rynku produktów kosmetycznych muszą być bezpieczne. Kosmetyki dla dzieci do lat trzech powinny jednak spełniać dodatkowe  wymagania. Zaliczane są one do tzw. kosmetyków I kategorii.   Produkty te powinny być recepturowane na bazie surowców wysokiej jakości o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania, praktycznie pozbawionych działania drażniącego i alergizującego (łagodne surfaktanty, konserwanty, środki promieniochronne, środki zapachowe, barwniki). Istotnym elementem bezpieczeństwa jest także odpowiednia czystość mikrobiologiczna produktów, która w przypadku produktów dla dzieci jest wyjątkowo restrykcyjnie przestrzegana.

Czy jakieś składniki kosmetyków dla dzieci mogą być szkodliwe? Na co zwrócić uwagę czytając etykietkę?

W kosmetykach dla dzieci nie powinno być surowców, których ograniczenie wynika z wytycznych ustawodawstwa kosmetycznego, obowiązującego w Unii np. formaldehydu,  kwasu salicylowego (z wyjątkiem szamponów), czwartorzędowych amin, kwasu borowego, fenolu, etanolu w wyższych stężeniach (30%), niektórych barwników np. fluoresceiny, tlenków chromu…

Według mnie należy unikać w nich także ekstraktów z mało znanych, szczególnie egzotycznych roślin, czy też  olejków eterycznych – niektóre z nich nie powinny się w nich absolutnie znaleźć np. olejek drzewa herbacianego, drzewa różanego, eukaliptusowy, goździkowy, kanuka, manuka, ylangowy.

Czy noworodka, który jeszcze się nie brudzi i nie poci można kąpać w samej wodzie?

Mycie czystą wodą nie zawsze prowadzi do usunięcia wszystkich niepożądanych substancji ze skóry. Nie wszystkie zanieczyszczenia, nawet naturalne, rozpuszczają się w wodzie. Polecam stosowanie płynów myjących, natomiast ostrzegałabym przed stosowaniem klasycznych mydeł w kostce może nadmiernie podrażniać i przesuszać skórę..

Jakie jest Pani zdanie na temat stosowania naturalnych olejów do pielęgnacji skóry dziecka? W ostatnim czasie wśród rodziców szczególnie popularny jest olej  ze słodkich migdałów czy nierafinowany olej kokosowy.

Trend na kosmetyki naturalne sprawia, że coraz częściej młode mamy sięgają po produkty pochodzenia naturalnego. Modne jest stosowanie oleju kokosowego w zastępstwie kremu lub środków nawilżających. Należy pamiętać, że nie są one kosmetykami. W zależności od miejsca zakupu i pochodzenia różnią się od siebie jakością, posiadają krótki termin ważności i łatwo jełczeją. Ich stosowanie może działać komedogennie (czyli zatykać pory), a także ze względu na dużą zawartość kwasów nasyconych źle wpływać na kondycję skóry. Każdy kosmetyk – zarówno ten, który producent nazywa naturalnym, jak i ten tworzony na bazie składników syntetycznych – musi być produkowany z wykorzystaniem surowców o potwierdzonym bezpieczeństwie. Wbrew pozorom również w kosmetykach naturalnych stosowane są surowce wytwarzane w laboratorium oraz konserwanty.

Dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że będzie ona świetnym informatorem dla przyszłych i obecnych rodziców.

 

Na koniec wrzucam kilka zdjęć z warsztatów Johnson&Johnson, w których wzięłam udział:

W czasie warsztatów przygotowałyśmy kosmetyki

 

W warsztatach wzięła udział grupa położnych

 

Wykład pani doktor był sporą dawką wiedzy na temat składów kosmetyków

The post Kosmetyki dla dziecka – fakty i mity. Jak mądrze wybrać? appeared first on FeminaSum.pl.

]]>
https://www.feminasum.pl/artykuly/zdrowie-dziecka/kosmetyki-dla-dziecka-fakty-i-mity-jak-madrze-wybrac/feed/ 0